Miçotakis Türki paylaşımla Türk halkına seslendi: Biz antagonist değiliz, aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz

Ankara- Atina hattında akıbet dönemlerdeki gerginlik bitmeme ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ” İzmir’i nisyan Yunanistan. Bire Bir tün akılsız gelebiliriz” sözleri Yunanistan’dahi aksiseda bulan Reisicumhur Erdoğan, serencam kendisine 77. BM Umumi Müesses’ndan yaptığı konuşmada Veli’da botları batırılan ve boğularak hayatını kaybeden çocukların fotoğrafını göstererek Yunan tarafına kaba ifadeler kullanmıştı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis “Cumhur Reisi Erdoğan’a yanıtımı cuma günü BM Genel Oturmuş’nda yapacağım konuşmada vereceğim” diye niteleyerek karşılık vermişti.

TÜRKÇE PAYLAŞIMLA TÜRK HALKINA SESLENDİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Konfedere Uluslar (BM) Umumi Asamble Salonu’ndaki BM’nin 77. Umumi Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmadan alıntıladığı ifadelerini, Twitter’dan Türkçe paylaştı. Başvekil Miçotakis, paylaşımında, “Mürekkep Milletler’den bu mesajla serbest Türk liderlerine değil, Türk halkına birlikte yönelerek şurası hikâyelemek isterim: Yunanistan, Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz antagonist değiliz. Tığ komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çokça ehemmiyet veririz.” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkede de çoğunluğun patırtı ve ağız tatsızlığı istemediğini belirten Miçotakis, “Gelin, bu arada paçarız ürkmek ve teşrikimesai içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye akla yatkın adım atalım.” önerisinde bulundu.

“TÜRKİYE, YUNANİSTAN’IN DOSTU OLABİLECEK BİR ÜLKEDİR”

Miçotakis, BM Genel Kurulundaki konuşmasında ise Türkiye’nin mehabetli bir mutluluk olduğunun altını çizerek “Türkiye, kendisi bunu seçerse Avrupa Birliği (AKARSU) ve Yunanistan’ın müttefiki ve dostu olabilecek bir NATO üyesidir. Türkiye, olumlu tıpkı görkem oynama kapasitesine sahiptir.” diyerek konuştu.

Ukrayna’dan tahıl ihracatına imkan sağlayıcı anlaşmada Türkiye’nin oynadığı rolü, “dünya azık güvenliğine kebir bire bir yardım” kendisine nitelendiren Miçotakis, Türkiye’nin buna karşın Gün Doğusu Akdeniz, Orta Şark ve Kafkaslar’da istikrarı bozan benzeri büyüklenme sergilediğini müstakbel sürdü.

“BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” SÖZLERİNE YANIT

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir tün anlayışsız gelebiliriz.” sözünü hatırlatarak Türkiye’nin Yunanistan’a alın kaba söylemlerde bulunduğunu savundu. Türkiye’nin Veli’ye dayalı tezlerini “hatalı iddialar” yerine nitelendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini kanıt etti. Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan’a cebin aldığı “çaşıt anlaşılan” kararını anımsatarak Türkiye’nin Gün Doğusu Ege adalarında üstelik Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını ancak bunun akseptans edilemez olduğunu öne sürdü.

TÜRKİYE’DEN MİÇOTAKİS’E YANIT

Türk heyeti, ”Türkiye’yi Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar’ı istikrarsızlaştırmakla” suçlayan Yunan Başbakan’ın sözlerini BM Genel Kurulu’nda değerlendirdi. Yıldız Bilimi, ”Ne eyvah ki bu açıklama gerçeklerin çarpıtılmasının ve Türkiye düşmanlığının tıpkısı apayrı örneğiydi. Türkiye’nin bölgesinde ve ötesindeki rolü arsıulusal toplumca takdir ediliyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi yoluyla alınan yaptırımları uyguladığını hatırlatan Türk heyeti, Yunanistan’ın kendisi gemiden gemiye yer yağı alıntı yazar yaptırımları delerken, Türkiye’yi yaptırımları uygulamamakla suçlamasının ”çifte standart” olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne ve birliğine yer okumadığını, bu iddianın benzeri propaganda olduğunu tamlayan yıldız bilimi, Türkiye’nin Yunanistan’ı bilakis Veli’deki anlaşmazlıklara çözüm konusunda arsıulusal hukuka dayalı dosdoğru ve manidar diyaloğa heveslendirme ettiğini anlatım etti. Yunanistan’ın 1 Haziran 1995’ten bu yana Türkiye’yi karasularını 6 deniz milinin üzerine çıkarmakla gözdağı ettiğine dikkati çeken Türk heyeti, Yunanistan’ın bu tehdidini Veli Denizi’nin doğusundaki adalarda silahlanmayla elan birlikte artırdığını söyledi.

Türk heyeti, ”İkili ilişkilerimizde bilge olan kâin huysuz hava maalesef Yunanistan’ın şuurlu tıpkısı tercihi. Neredeyse herhangi bir çağ, teşrikimesai ve ferah bitişik ilişkileri yerine ajitatör eylemleri ve tırmandırıcı söylemleri seçiyorlar. İkili görüşmeler ve NATO Çekinmezlik Artırıcı Önlemler müzakerelerini donduran Palikarya tarafıdır.” dedi.

Yunanistan’ın göçmenlere müteveccih ”onur ızdırap ve dirimlik ateş arz eden” tutumunun hemen Türkiye değil birçok arsıulusal teşkilat eliyle dahi belgelendiğini aktaran yıldız bilimi, Yunanistan’a Ege Denizi’ndeki sorumluluklarını adına getirme ve göçmenlere yönelik ”insanlık dışı” uygulamalarına serencam verme çağrısı yaptı.Share: