Moda tasarımcısı Andıç, “Giyim Gösterisi hoppadak yeni zaman çul sergisi değildir”

Defileleri ve tasarımları ile dikkatleri üzerine calip Cafer Andıç modanın yönünü muhavvil defileler için deneyimlerini anlattı. Defile nedir ve bittabi kombinasyon edilir sorularına meydanlık getiren ünlü moda tasarımcısı defilenin amacını açıkladı.

Cafer Muhtıra defilenin hoppadak bakir sezon giysilerin tanıtıldığı tıpkı ortam olmadığını belirtti. Bir ritüel üzere hususi ve büyük gösterilerin yapılabildiği her bir organizasyonda haddizatında benzeri hikaye paylaşıldığını dile getiren Muhtıra, “10 dakika gibi kısa sürelerde büyük hikayeler anlatılıyor. Unutulmaz şovlar düzenleniyor. Arşivlere eklenen defileler moda tutkunlarının hafızalarına kazınıyor. Platformlar değişse üstelik demonstrasyon bilcümle bitmeme ediyor. Sayısal platformlar üstünde da yapılmaya başlanılan giyim gösterisi organizasyonları özel çalışmalar ve balaban emekler ile ortaya çıkartılıyor. Ikonik defileler ile moda tasarımcıları tasarımlarını unutulmaz ayla getirebiliyor” dedi.

Andıç, defilenin zahir tevhit edilmesi gerektiği konusuna dahi değindi. Giyim Gösterisi dünyasının, moda sektörünün can damarlarındandır diyen moda tasarımcısı Cafer Muhtıra defile hazırlığı çalışmaları için ekspoze niteliğinde bilgiler paylaşarak, “Öncelikle defilede kullanılacak olan parçaların organizasyonu, defilenin hikayesini belirleyen mebde olmakta. Eşsiz ve özele oluşturulan kıyafetler, başka yanda kıyafetleri üzerinde sunma bol şekilde taşıyacak mankenler ile birleştirilir. İzleyici sayısının önceleri belirlenmesi birlikte gösterinin yapılacağı mekanın akıllıca yerine seçilmesinde benzeri kriterdir. Işık sisteminden oturma düzenine mebzul tıpkı sergi üzere lüzumlu kül parametrelere dikkat gösterilmesi gerekir. Podyum boyutu ve medar özellikleri ayn uğrunda bulundurularak teknik olarak ayrımsız ülkü yaşanmasının önüne geçilmektedir. Kişiselleştirme efektleri ve müzikleri ile defileler misilsiz ayla getirilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Cafer Andıç defileler üzere özelleştirme çalışmalarının öneminden dahi bahsetti. Andıç, “Spesifik tıpkı çalgı aleti grubu ile işlemek, klişelerin dışına geçmek akılda artan birinci sınıf tıpkı defile amacıyla uygulanabilir adımlardandır. Defile organizasyonlarının bahis ile dayalı olan kişilere aynı şeyler katabilmesi önemlidir. Seyirciler defileden farkındalıkla ayrıldıklarında daha mutlu olurlar. Ayrıca defile amacı olarak bir arkalama amacı gütmek da yararlı olacaktır. Seyirciler de defileye ulama yaparlar. Bunun göz ardı edilmemesi önemlidir. Seyirciler olmazsa defilenin ihtişamının önemi kalmaz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: