Muş’un yaylalarında arıcılık fail karı âdem, mesleğin zorluklarını da gelişigüzel aşıyor

Muş’ta alay malay konakladıkları yaylada arıcılık yapan Ercan ve Emran Beyazyıldırım çifti, mesleğin zorluklarını de alay malay aşıyor.

Kentte 30 yıldır arıcılık fail Ercan ile çocuklarını büyüttükten sonradan eşine destek olmak amacıyla 5 yıl ilk mesleğe başlayan Emran Beyazyıldırım, varlıklı floraya eş Muş’un faziletkâr yayla ve dağlarında bildirme birinci sınıf balı yapmak üzere çaba gösteriyor.

Yazı Muş’un serin yaylalarında kışı da Hatay’daki yaylalarda nâkil ev insan, alay malay vererek karşılaştıkları zorluklara sine geriyor.

Havaların ısınmasıyla Varto ilçesine bağlı Tuzlu köyündeki 2 bin 40 rakımlı yaylaya bıraktıkları kovanlarda bal hasadına başlayan çift, bu yıl ağır yağışların etkisiyle bereketli ayrımsız hasat dönemi geçirmeyi bekliyor.

Beyazyıldırım çifti, yaylaya bıraktıkları 400 kovandan 4 titrem bal elde etmeyi hedefliyor.

“Eşimle efdal rakımlı yaylalarda natürel bal üretiyoruz”

Ercan Beyazyıldırım, AA muhabirine, sabık yılın çokça kurak geçmesi zımnında rekoltede şişman düşüş yaşandığını söyledi.

Bu sene nebat çeşitliliğinin artmasıyla elan çok işaret elde etmeyi beklediklerini nâkil Beyazyıldırım, şöyle konuştu:

“Balımızın yüzdelik yüz nitelikli çıkacağını umuyoruz. Rızkımız amacıyla buradayız. İlk hasada başladık. Güzelce aynı rekolte bekliyoruz. Radyatör, karakovan ve saf bal ile tüketicinin karşısına çıkacağız. Propolis birlikte üretiyoruz. Eşim bundan sonra propolis ile ilgileniyor. Geçimimizi çıkarmak ve tüketicinin akıllıcasına ürünle buluşması üzere elimizden geleni yapıyoruz. Eşimle faziletkâr rakımlı yaylalarda saf bal üretiyoruz. Bana rastgele konuda koruyucu oluyor. Gelişigüzel çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Emran Beyazyıldırım ise 4 çocuğunun okuyup üniversite mezunu olduğunu, onların büyümesinden sonradan eşine yardım etmeye başladığını söyledi.

Eşiyle tıpkısı mesleği yapmaktan mutlu olduğunu dile getiren Beyazyıldırım, “Hem sağım zamanı hem da hizmet zamanı eşime havari oluyorum. Sabahleyin kalkıp ocak işlerini yapıyorum, yemeği hazırlıyorum, sonraları üstelik eşimle arılığa geliyorum. Gelişigüzel çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umarım gani aynı verim elde ederiz. Bulunduğumuz bölgede çiçek çeşitliliği fazla. Arılarımız bu sene iyicene bal yaptı. Arılarımıza ve elde ettiğimiz bala güveniyoruz.” dedi.

“Kentte 630 titrem bal hasadı hedefleniyor”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Periyot, arıcıların zengin nebat çeşitliliğine erbap Muş’un yaylalarını yeğleme ettiğini söyledi.

Bu yıl yağışların üreticileri sevindirdiğini anlatan Bölüm, şunları kaydetti:

“Kentte 330 sili işletmesi bulunmakta. 52 bin 636 kovanımız var. 630 titrem bal hasadının yapılması öngörülüyor. 2021 verilerine bakarak elan çok bal üretimi hedefliyoruz. Yüksek yaylalarda kâin üreticilerimiz hasada başladı. Yaptığımız görüşmelerde kovandan ortalama 12 kilogram bal elde ediliyor. Arıcılarımıza bol ve bereketli kazançlar diliyoruz.”

Share: