Palamuda doyan yurttaş hamsiye yöneldi

Palamuda doyan vatandaş hamsiye yöneldi

Balık tezgahlarının gözdesi hamsiye ağır ilgi

SAMSUN – Balık tezgahlarında sunu çok ilgiyi kilogram fiyatı 30 ile 40 TL arasından değişen hamsi görüyor. Bu yıl yaşanan pelit bolluğunun ardından vatandaşlar en çok hamsiye rağbet gösteriyor.

1 Eylül’de başlayan denizlerdeki av sezonunun ardından balıkçılar denizden sandık kasa palamutla döndü. Ilk Teşrin, kasım ayları süresince bolca sivri yiyen vatandaşlar hamsinin tezgahlarda bolca yerini almaya başlamasıyla hamsiye yöneldi. Farklı balık fiyatlarına göre tezgahta sunma kaput balık çeşitleri arasında yer alan hamsi ikbal görüyor.

Satışlar karşı hikmet veren balık satıcısı Mehmet Kılıç, “Balık fiyatları makul ve ongun durumda. Hamsi 30 teklik, somon 35 liralık, pelit 50 liralık. Çinekop ödemek üzere olduğu için fiyatı arttı ve 100 teklik oldu. Sazan, levrek, çupra, hamsi, somon, barbun herhangi bir cins bulunan. Barbun 30 teklik, somon 35 liralık. Bunlar neredeyse caba. Sunu yavaş somon, hamsi, barbun ve tavuk balığı satılıyor. Mezgitte bir şekilde 30 liralık. daha çok havaların soğumasıyla beraber inşallah fiyatlar biraz henüz düşecek. Hamsi nazik ihtimal bollanacak” dedi.

Balık satıcısı Onurcan Köse ise “Şu zaman tezgahın gözdesi hamsi. Yurttaş sivri ve çinekopa doydu. Şu dakika yer çok hamsi satıyoruz. Hamsiden sonra arz çokça satılan mezgit ve barbun balıkları oluyor. 1 kamer elan hamsi satarız ve sezonda böyle biter” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlar da palamut döneminin geçtiğini, hamsiyi özledikleri amacıyla aldıklarını söyledi.

Share: