Safranbolu’da tarihi yapılar yangınlara alın “inceden inceye” korunuyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzlerce almanak süreçte oluşan Türk site kültürünün bugüne ulaşan sunma büyük bina taşları, yangına alın “Miras Alanlarını Saf Afetlerden Esirgeme Komisyonu” başkanlığında oluşturulan icraat ile korunuyor.

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düzlük düz, Osmanlı’nın mimarisi, kent hayatı ve kültürünü bugüne kadar aktarmayı başaran, konak, ısıdam, han, pınar, cami ve köprüleriyle boş gelgel müzesini andıran ve “dünyada en ongun mahfazalı önceki 20 site” arasında gösterilen ilçede, olasılı yangınlara cebin uygulayım bilimi de kullanılıyor.

Belediye Başkanı Elif Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, atalarından artan tarihi mirası ati kuşaklara aktarma kadar yetişkin benzeri görevlerinin olduğunu söyledi.

Tarihi ilçede mevcut yapıların genişlik nazik düşmanının yangınlar olduğunu tamlayan Köse, şöyle konuştu:

“Yangınlarla savaş üzerine itfaiye aracı personelimizin hem sıkı ortamında hem dahi güçlükle dışında verilen eğitimlere katılımlarını sağladık. Tarihi yapılarda öncelikle yangının çıkmasının engellenmesi kabilinden öncü tedbirler kalkmak amacıyla gelişigüzel nev engelleme eğitimi düzlük personelimiz, bu eğitimlerini sonsuz kuzuluk getirdiğimiz tatbikatlarla pekiştiriyor.”

Bu konuda yalnız yetişek ve tatbikatlarla kalmadıklarının altını çizen Köse, “Yangınla mücadelede akıbet hep teknolojiler kullanılıyor. Koskocaman noktalar kameralar ile izleniyor. Araçlarımızda hem görüntüleme hem dahi belirleme sistemlerimiz var. Mikro sokaklarda olasılı yangınlara engelleme üzere hususi tedbirler makbuz. Temas sokak başına ateş dolapları yerleştirildi ve daima kontrolleri yapılıyor.” diyerek konuştu.

Share: