Sakat milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Eski milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, oyuncu yerine spora veda etse üstelik çalıştırıcı namına hentbolun ortamında olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye El Topu Federasyonunun sitesine açıklamalarda mevcut Yeliz Yılmayan, oyunculuk kariyerini sona erdirmesinin peşi sıra Yalıkavak Belediyespor’de yardımcı antrenörlüğe başlamasını ve el topu hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını tamlayan Yeliz, evvel yıllarda kaleci adına görev yaptığını, sonra solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Takım kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda dahi solak tevessül etmek tıpkısı kazanım fakat verilen şansları bereketli değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler amacıyla kavi tıpkı husus ifade edeceğini zannetmiyorum. Ego o tarihten itibaren çok etraflı yıllar selis milli takımda fariza aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı iyi değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yeni Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle devam etti:

“Bu kulüpte önceki öbek şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Kullanılmamış Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde bir nice takım şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu gibi başarılarım oldu. Bunların birlikte Avrupa kupalarında bitiş ve dömifinal oynama başarısı gösterdik. En unutulmaz takımların başında bittabi kim geçmiş iktisadi özgürlüğümü elime aldığım ve ilk dal düzey başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Tekrar hentbolun içre olacağım”

Yeliz, 400 kezden çok milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim için nazik tıpkı çekicilik kaynağı. 25 yıl milli takımlarda görev aldım, kaptanlık yaptım. Senelerce hem mağaza hem kumbaşı hentbolunu bu arada oynadım. Kumsal hentblu, gelişigüzel ahit iri esenlik alarak oynadığım ve bence haddinden fazla estetik duran aynı kol. Tığ salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, dünya ikinciliği, Acun Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Bundan Sonra kumluk hentbolunun olimpik aynı dal yerine kabul edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yıl yurtdışında oynadığını bile hatırlatan Yeliz, “Romanya gelişigüzel anlamda zorba tıpkı ülkeydi. Hala emniyetsiz kaliteli, sağlam tıpkı ligleri var. Ben zor tıpkı yerde olsam bile oradaki antrenörüm zorba biriydi. İyi tıpkısı menajerim olsaydı daha detaylı yıllar mahdut dışında hentbol yutturmak isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu itibarıyla Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu büyüklüğünde muvaffakiyetli olacağımızı düpedüz anlayış etmiyordum. Sporcular kendisine epey özveriyle çalıştık. Umarım bu muvaffakiyet katlanarak devam porte.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola aktör adına nokta koyup koruyucu çalıştırıcı kendisine anlaştığının hatırlatılması üstüne üstelik Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, canlı yerine oynayamamanın print olacağının farkındayım. Ancak benim için yetişkin olan mebzul durumdayken üstelik, bir şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu fehmetmek ve ona veda edebilmek. Ben bu sene üstelik karışma kalkışmak amacıyla ekstra tıpkısı format olmadıkça 60 zaman oynayan ve başarım sergileyen bir hentbolcuydum ancak dediğim kabilinden kimi zaman bakir tıpkı şeylerin hayatımıza gelmesi için bazen şeylere esenlemek gerekiyor. Esasen hentbolun süresince olacağım. Yalıkavak dahi çalıştırıcılık yapmasam da hentbolun içinde olacaktım.”

Apotr antrenör adına hedeflerine müteveccih da Yeliz, “El Topu uyutmak ile tehyiç etmek ve öğretmek çokça değişik şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Kıvanç (Özcan) Hoca’mın yükünü hafifletmek, hocalarımın arkadaşlarımla arasında aynı köprü başlamak istiyorum. Elimden geldiğince hem topluluk arkadaşlarıma hem da kendime katkı temin etmek istiyorum. Eskimemiş aynı macera başlıyor ve ego haddinden fazla heyecanlıyım.” diye sözlerini tamamladı.

Share: