Şalter kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan suç örgütüyle ait savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar kiralama şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları kanıt edilen suç örgütünün tutumlu ve üyeleri herhangi bir biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşkilat Taksirat Bürosunca, kurumsal açar isticar şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak açar isticar vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 nahoş hakkında yürütülen anket tamamlandı.

3. Bati Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal kurgu kiralama şirketlerinin web sitelerini cali olarak tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve açıklanmış olmayı çalmak üzere muhtelif tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık fethetmek üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli kişiler yerine alınan hatları yazıhane dışına çıkarmadıkları ve kişi aralarındaki görüşmeleri da Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü sergerde “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik içinde çalışmaları üstüne emirler verdiği ve ofiste mergup bilgisayarları engin komuta ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere meydan verildi:

“Ofiste geçer kurumsal anahtar isticar şirketlerine ilgilendiren sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, cali web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına peş sıralara taşınmasını sağladığı, araç isticar etmek amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center namına etkin ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve dal yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği pozisyon bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mal çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Cebel bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile cümbüşlü bankacılık harf bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve ateş parçası bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit kayran S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının birlikte belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde bir araya gelerek hisse senedi bölümü halinde akıntı ettikleri, O.Y. eliyle sunulan egemenlik ve talimatların call center kendisine ofiste etkin şüphelilerin meşru veya evlilik dışı benzeri irade olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden gerçekleştirme ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları büro üzerinden programlı ve tedbirli debi ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde ayrımsız yapılanmaya giderek birleştirme şekilde akıntı ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi görünmek üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden açar isticar vaadiyle dolandırarak nahak çıkar elde etmek amacıyla tıpkısı araya gelip düzenli şekilde hareket ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Suç hizmet etmek amacıyla teşekkül ihdas, diyet, örgüte uzuv olma” ve “Enformatik sistemlerini örtmek suretiyle ayyarlık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 berbat hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, değişik şüpheliler amacıyla üstelik ayrımlı sürelerde dam cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal araç isticar şirketlerine ilgili internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan anahtar kiralama vaadi ile kazanç realizasyon ettiği belirlenen cürüm örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, toplam 85 aynasız hakkında murakabe kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı konusunda polis güçleri ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Ziyalı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’de gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: