Siirt’te düzlük altından gelen esrarlı sesler AFAD’ı harekete geçirdi

Hat Meydandere köyünde zinde vatandaşların kestirmece 2 haftadır meydan altından patırtılı geldiğini ve beş altı saniye süren sarsıntılar olduğunu müstakbel sürerek yaptığı müracaat üstüne 31 Temmuz’de köyde inceleme fail AFAD’a eş iddialarla aynı müracaat da Akyayla köyünden geldi. Meydandere köyüne kısaca 3,5 kilometre uzaklıktaki Akyayla köyü muhtarı yaptığı başvuruda, 9 Ağustos’ta saat 23.30 sıralarında saha altından gürültülü geldiğini ve birkaç saniyelik yer sarsıntısı hissettiklerini belirterek, tetkik yapılması talebinde bulundu.

“SANKİ EVİN KOLONLARI KIRILDI”

Akyayla köyü muhtarı Halit Aygün, AA muhabirine, evde yattığı sırada bire bir ses duyduğunu ve deprem yaşandığını söyledi. “Sözde lüp kolonları kırıldı, o şekilde hissettim. Evlerin üzerimize düşeceğini kasa. Köylülerin bütünü hissetmiş, evlerinden dışarı çıktılar. Bir elan olmayınca evlerimize geçtik” ifadelerini kullanan Aygün, daha önceki analog durumun Meydandere köyünde yaşandığını duyduklarını belirtti.

KAYNAĞININ TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORLAR

Aygün, keder duyduklarını ve AFAD’a referans yaptıklarını anlatarak, bu patırtılı ve sarsıntının tıpkısı zaman geçmiş kaynağının belirleme edilmesini ve sorunun çözüme kavuşmasını istediklerini anlatım etti.

GÖZLE TANIDIK BİR ETKİSİ OLMADI

Köyde tüvana vatandaşlardan Umayittin Aygün birlikte henüz geçmiş iki kere hissettiği sarsıntının bu yol elan etken olduğunu söyledi. Duyduğu sesin “patlama sesi”hangi benzediğini dile getiren Aygün, sarsıntı olduğunu düşündüklerini ancak evlerde gelişigüzel ara, gözle görülen benzeri etkinin oluşmadığını belirtti.

“KORKUTUCU BİR SESTİ”

Mecbur Aktı da balkonda ailesiyle ahbapça ettikleri tam ürkütücü aynı sesle sarsıldıklarını anlattı. Hakeza tıpkısı sesi elan ilk tek duymadığını tamlayan Aktı, “Korkutucu bir sesti. Elan önceki depremi yaşadım. Bunun depremle ayrımsız alakası olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

RAPOR HAZIRLADILAR

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun ise henüz ilk yer bilimi mühendislerinden oluşan bire bir ekiple Meydandere köyünde tetkik yaptıklarını hatırlatarak, çalışmalar sonucu hazırlanacak raporu yetkililere sunacaklarını belirtti.

Akyayla köyü muhtarının bile eş şikayetlerle kendilerine başvurduğunu anlatan Akkoyun, bu köyde bile bildirme bodur sürede tetkik yapacaklarını bildirdi. Akkoyun, şunları söyledi: “Temas iki köyümüz afete maruz bölgede düzlük alıyor. Meydandere köyü göçü kütlesi üstüne, Akyayla köyü ise kaya tedenni afetine maruz tıpkısı bölgede kurulmuş. İki köyümüz üstelik tarafımızca incelenmekte ve izleme edilmekte.”Share: