TESK Umumi Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin rastgele bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.” dedi.

Programlara akmak için Hakkari’ye mevrut Palandöken, Vali ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı ülfet etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki bakış başkanlarıyla ayrımsız araya gelen Palandöken, kentin 10 sene öncesine bakarak çok değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının pres amma insanının merhametli ve inançlı olduğunu belirten Palandöken, Hakkari’nin katıksız güzelliklerinin beraberinde madenlerinin da ekonomiye katkı sunacağını rapor etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin sunma mefret özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, akman doğası var. Burası kendiliğinden tabii kim ehliyetli gayrimümkün. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız amma konfederasyon kendisine üstelik tığ buranın eksiklerini kişiselleştirmek üzere desteğimizi artırarak bitmeme ettireceğiz. Kasaba iller üstelik sizi yalnız bırakmaz. Konfederasyon kendisine kente lazım desteği sunmaya devam edeceğiz. Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin değme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.’

Zincir marketlerin kente gübür ve taşımalık dışında bir molekül bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın üstelik yapabileceğini aktaran Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Biz içeride bu ticareti işleyen insanlarız. Hele bu çeşit hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan tecim ‘rahat’ denilecek banak değil. Bırakın da buranın esnafı kişi ticaretini idame ettirsin. Kendi ürününü mebzul pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilişkin dahi oylumlu unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 yıl evvel birlikte halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal birlikte o günkü baldı. Bunlar buranın angın ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çokça balaban. Hakkari’nin bir nice olağanüstü işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Aşure Ayı Uğurlu üstelik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının çok olmasının yoz esnafı münasebetsiz etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Tekin, “Çizgi ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli dahi çokça yüksek bir konumdayız. Hakkari kendisine bu konumumuzu çokça çok kullanamıyoruz. Üç çizgi kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin çinko madeni rezervinin bildirme fazla olduğu iklim amma bu madeni kaba olarak çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten sonraları denk farkıyla anlayışsız alıyoruz. Bunun nedeni birlikte burada ayrımsız beyaz zehir pres tesisinin olmaması. Hakeza bire bir pres açılırsa mıntıka ekonomisine ve istihdama çok kısık katkı sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Genel Komutan Vekili Burhan Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Koca Kalpgâh ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan dahi zevcelik etti.Share: