Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan ‘doğal gaza zam’ açıklaması: Bütçenin imkanları daha aşkın elvermedi

1 Eylül’den itibaren flört etmek için konutlarda geçer tabii gaza yüzde 20,4, sanayide yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan tabii gaza ise yüzdelik 49,5 oranında remiks yapıldı. Elektrikte ise ev abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayide yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzdelik 30 remiks yapıldı. Tecim Bakanı Mehmet Muş, yapılan doğal gaz zammına ilgilendiren izah yaptı.

“BÜTÇE İMKANLARI EL VERMEDİĞİ İÇİN YANSITILDI”

Katıksız gazda halen terviç olduğunu belirten Muş, “Bu artışlar, imdi bütçenin imkanlarının daha aşkın elvermediği için yansıtılmak durumunda kaldı” dedi.

“BÜTÇE TOPLANAN VERGİLERDEN OLUŞUYOR”

Muş, bütçeden hep imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun maksimum seviyeden yapıldığını belirterek, “Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bire Bir üstelik bu bütçe nereden oluşuyor onu de söyleyeyim. Bizim bire bir erke kaynağımız namevcut, onu bütçeye kök oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.” dedi.

“AVERAJ FİYATIMIZIN 3 KATI FATURAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Türkiye’nin averaj erke ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş, “Pandemi sürecindeki veriler çokça dosdoğru gayrimümkün. Güzeşte yıl 51 milyar dolar, bu yıl 100 bilyon doların üstüne çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel sayi farki fiyatımızın 3 cani erke faturasıyla alın karşıyayız. Bunun tümce eliyle bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.Share: