TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Artvin’de müzakere toplantısına katıldı Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Pandemi dönemini iş dünyası adına yeryüzü beş altı hasarla atlatan talih biz olduk.” dedi.

Artvin Tecim ve Uran Odasının (TSO) Artvin Cahillik Merkezi toplantı salonda düzenlediği müzakere toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz hafta sonu Azerbaycan’a gittiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Ermenistan’la çatışmalarda 79 şehit verilen günün ertesinde sınırdaki Şuşa’ya 200 iş adamıyla giderek İş Forumu düzenlediklerini kaydetti.

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın baştan imarına destek verdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Reisicumhur İlhan Aliyev’in şahsına bırakma ettiği Kerem Nişanını aldığını anlatım etti.

Bu bulunmaz ödülü, TOBB hesabına aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sonra bile buraya geldik, yorulduk ama Artvin’in dağlarının, havasının, suyunun enerjisi bana yetti, eksiksiz yorgunluğumu aldı. Artvinliler Türkiye’nin sunma sunturlu coğrafyasında yaşıyor.” diyerek konuştu.

Pandemi döneminde tecim odası başkanlarıyla birlikte çalışarak, esnaf ve aksiyon dünyasına müteveccih güçlü çokça desteğin çıkmasını sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde sizlerden gelen 220’ya mail sorunu ilettik. Bunların yüzde 97’si çözülmüş durumda. Pandemi dönemini hareket dünyası yerine bildirme az hasarla atlatan devlet biz olduk. Bu benim çekmece ve borsa başkanlarım sayesinde. Katlanılamaz görev yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Yapılması gereken artık aksiyon olduğunu ve sıkıntıların bitmediğini tamlayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti.

“Krediye erişimde sıkıntılarımız var. Bankalardan emniyet tasarruf limitlerimizde sıkıntılarımız var. Tarımda matbua ve yemleme kabil girdi maliyetlerinin artışında… Şirketlerimizin erdemli enflasyondan kaynaklanan sermayeye ihtiyacı var. Onları katmak amacıyla, yıpranmamış emniyet ve güven güvence fonu kefaletli yüreklilik paketleri gerektiğini birlikte hükümete iletiyoruz. Söz Misali cesaret faizleri ve limitlerinde, hepimiz iri teessürat yaşıyorduk. Merkez Bankamızla, sonra amme bankalarımızla, TOBB’birlikte tıpkısı araya geldik. Sonrasında eskimemiş tensikat hayata geçti. Yeni tıpkısı KGF paketi üzere da çalışmalar başladı. Ayrıca haziran ayında, TOBB Türkiye Iktisat Şurasına, Cumhur Reisi Yardımcımız, Maliye, Uran, Tecim ve Erke Bakanlarımız katıldı. Oda ve borsa başkanlarımla alay malay, piyasada yaşanan tüm sorunları, dertlerinizi ve taleplerinizi bakanlara anlattık.”

Artvin ve ilçelerinde açacakları arabuluculuk merkezi ile eksiksiz hukuki ihtilafların burada hem daha hızlı, hem birlikte elan ucuza çözebileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İnşallah el birliğiyle, Artvin’i henüz zengin ayla getireceğiz. Ben Artvin’in geleceğinin temiz olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan Cankurtaran Tüneli açıldı. Türkiye’nin denizde inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Hava Meydanı bile faaliyete geçti, elhak geçkin geceleyin oraya indik. Mavera yandan TOBB olarak, Dik Çizik Kapısı’nı modernize ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Hisarcıklıoğlu, buradaki toplantının ardından Artvin TSO Arabuluculuk ve Ahenk Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Share: