TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Genel Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı temmuz ayında meydana mevrut ve mobese kamerasına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, orak ayı ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli birlikte mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü kişi, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı tutmak amacıyla mecmu 41 bin 763 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 hayat yaralandı, 260 gönül üstelik hayatını kaybetti. Yılın önce 7 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e daha çok. Orak Ayı ayında bildirme çokça ilçe trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da isim, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 4 bin 503 kaza meydana geldi, bu kazalarda 10 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Yer birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 çoban birlikte alkollü olarak şalter kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 gidiş geliş cezası uygulanırken, 108 bin 676 vasıta ise trafikten menedildi.

Öte yandan trafik kazalarında yeryüzü yoğun görülen çoban hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını sefer, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak derbent ve kaplamanın ancak olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve tebdil kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, bölüm kurallarına uymamak, kırmızı çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere kazanmak, muvakkat ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı boğazlamak, alkollü adına vesile kaldırmak, begayet hemen açar yutmak, geçme yasağı olan yerlerden unutmak ve kusurlu şekilde veya yasak olan yerlere otopark etmeköShare: