Aylin Nazlıaka: Hepimiz Benzeri Gemide Değiliz. Onun Gemisi Titanik, İlk Seçimlerde Batacak

CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Erzincan’de; Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bire Bir gemideyiz. Bu sefine akarsu alır batarsa bilcümle beraber boğuluruz” sözlerine reaksiyon gösterdi. Nazlıaka, “Hepimiz tıpkı gemide değiliz, bizim bindiğimiz gemide kentet çeteler yok, ilkokul aylık, 10 mahiye alanlar namevcut, gençlerimizin geleceğini çalanlar onları mülakatlarda eleyenler evet da soruları çalıp dağıtanlar namevcut, usulsüzlük yapanlar yok. Onun gemisi Titanik, önce seçimlerde batacak. Bizim gemimiz ise sakıncasız sularda yüzerek hepimizin bire bir ve beraber olduğu tıpkı Türkiye’üstelik yüzmeye bitmeme edecek” dedi.

CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Erzincan’ın Çağlayan Beldesi’ndeki organ katılım töreninde konuştu. Törene; Avrat Kolları MYK Üyesi Fevziye Güreşçi, Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, Erzincan İl Avrat Kolu Başkanı Hayal Yüceer, Tunceli İl Eş Kolu Başkanı Şen Yiğit Büyük, Erzurum İl Kadın Kolu Başkanı Gizem Saika, Çağlayan Yer Belediye Başkanı Haydar Atmaca, Mollaköy Mekân Belediye Başkanı Gökhan Aziz, Altınbaşak Mekân Belediye Başkanı Haydar Çelik bile katıldı. Törende CHP’ye AKP’den ve Doğruluk Partisi’nde art düzey katılımlar oldu. Nazlıaka, törenin arkası sıra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BİR KERE ELAN HAYKIRMAK İSTİYORUM; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ”

“Benden önceki çok altın konuşmalar oldu. İl Kadın Kolu Başkanımız ortamında bulunduğumuz süreçte hele kadınların yaşadığı ayrımcılıktan bahsetti, kadınların lacerem istihdamın dışına itildiklerini anlattı. Fiyat işe kıymet ücret verilmediğini, araç dışı çalışmanın gelişim güvenliği, gelişim güvencesi sorununun elbet yükseldiğini ve kadınların özellikle AKP iktidarı döneminde ne kadar hüküm karşısında savunmasız arkaç geldiğinden bahsetti. Buraya arkadaşlarımız haddinden fazla iyicene bire bir husus yaptırmış, İstanbul Sözleşmesi yaşatır diye. Ben da tıpkı el henüz ilan etmek istiyorum; İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi dört şeyi emreder. Der ki; kadına yönelik şiddeti önle, önleyemediğin takdirde kadını koru, koruyamadığın takdirde takibat, anket süreci ile cezalandır ve dördüncü aşamada üstelik totaliter politikalar üreterek kadını hayatın temas alanında güçlendir der.

“İLK SEÇİMLERDEN SONRADAN DA BAŞINDAN KADIN EŞ BİRLİKTE MÜCADELE EDEREK YENİDEN CUMHURİYETİMİZİ MÜESSIS AYARLARINA TAŞIYACAĞIZ”

Türkiye’birlikte kadınlara yönelik güç önleniyor mu? Kadınlar korunabiliyor mu? Caydırıcı cezalar veriliyor mu? Verilmiyor. Size şöyle yeknesak anlatayım; İngiltere’de bir karı parkta yürürken sözlü tacize uğruyor ve çarçabuk o kişiyi yakalıyorlar, hakim karşısına çıkarıyorlar. Bilge onu dinliyor, bilahare diyor kim yedi dolaşma yedi yıl cezaya mahkum ediyorum seni. Failin avukatı bu ukubet çokça fazla değil mi diyor o dahi diyor ki ego yedi günlük cezayı bu kızımıza namzet tacizde bulunduğu amacıyla verdim, yedi almanak cezayı ise İngiltere’de ateş parçası kadınların tün saatinde parkta özgürcesine yürüyebilmesini engellediği için verdim. İşte o yüzden caydırıcı ceza dediğimiz budur. Demincek özellikle burada bizimle olan erkeklere dahi ayrımsız alkış isteyeceğim çünkü şu anda aslında bir etkinlikte birlikteyiz, neymiş bu etkinlik toplumun yarısını ilgilendiriyor üzere düşünüyor bazıları, ama böyle değil. Çünkü karı haklarıyla ilgilendiren rastgele laf toplumun bütünün ilgilendirir. Kadına müteveccih yapılan temas makule haksızlık, hukuksuzluk benzeri demokratlık sorunudur. Şüphesiz cumhuriyeti Halas Savaşında avrat ayvaz tıpkısı arada savaş ederek kurduysak ilk seçimlerden bilahare üstelik kökeninden eş ayvaz alay malay mücadele ederek yeniden cumhuriyetimizi müessis ayarlarına taşıyacağız.

“ONUN GEMİSİ TİTANİK, İLK SEÇİMLERDE BATACAK”

Hepimiz batarız hepimiz ayrımsız gemideyiz, sorarım size hepimiz benzeri gemide miyiz? Hepimiz aynı gemide değiliz, bizim bindiğimiz gemide beşli çeteler namevcut, beş mahiye, 10 maaş alanlar bulunmayan, gençlerimizin geleceğini çalanlar onları mülakatlarda eleyenler evet üstelik soruları çalıp dağıtanlar bulunmayan, usulsüzlük yapanlar namevcut. Onun gemisi Titanik, önce seçimlerde batacak. Bizim gemimiz ise güvenli sularda yüzerek hepimizin tıpkısı ve beraber olduğu benzeri Türkiye’üstelik yüzmeye bitmeme edecek, aydınlık yarınları sizlerle birlikte yaratacağız.

“YENİDEN GELİR DAĞILIMIN DENGELİ OLDUĞU HERKESİN TOK GÜVENDE YAŞADIĞI TÜRKİYE MÜMKÜN”

Geliyor gelmekte olan fakat o yalnız başına dirimsel mi? Gelemez, onu bizler getireceğiz. Çalışarak, sandıklarda fariza alarak, sandığa topluluk çıkarak, oyumuzu kullanarak getireceğiz. Şu zaman AKP iktidarı öyle bir akort kurdu ki ensesi kalın henüz ensesi kalın hamhalat elan çorak arkaç geliyor. Türkiye’nin bildirme yüksel gelire eş yüzdelik 1’lik kesimi toplanmış servetin yüzdelik 42.3’ünü alıyor. Böylesine adaletsiz bir akort var.  Yeniden sağlık dağılımın stabil olduğu herkesin tok güvende yaşadığı Türkiye türlü. Bizim misil haritamız haddinden fazla açık, önceki seçimlerde iktidara geldikten bilahare hızla politikalarımız uygulamaya başlayacağız, projelerimizi hayata geçireceğiz. Ev destekleri sigortası ile minimal sevap ve altında geliri olan ya dahi tek geliri olmayan umum kerte halklarına içtimai oran olmanın gereği olarak mukabele yapılacak ve bu yapılırken bire bir atıfet kabil değil, ya bile AKP dönemindeki üzere insanları sıraya dizip sonra bile bunu deklare ederek değil cümle bilakis iyi elin verdiğini sol el görmeyecek mantığı ile gerçekleştirilecek. Sunma önemlisi eş süresince kadını üstelik perçinlemek amacıyla yapılacak olan bu ödenekler kadının namına yatacak. Böylelikle karı ay böylelikle gidecek bire bir bire bir işçi kadar vazifeli kadar yerine yatan parayı çekecek ve ona bakarak dahi harcamaları yapacak.

“GENIŞLIK BAĞAN EMEKLİ ÖDENEĞİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KAÇINAN”

Öyle tıpkısı aktarılma kim ortamında bulunduğumuz, vatandaşlarımız aynı eline hisse senedi tıpkısı eline YEMEK yazıp yaşamlarını sonlandırıyor. Öyle ayrımsız dönme kim bebekler açlıktan yaşamını kaybedebiliyor, annelerin feryadı havada asılı kalabiliyor. Tek çocuk yatağa haris girmesin diyerek ve herkesin genişlik bir iki minimum ücret tutarında tıpkısı geliri olsun diyerek Aile Destekleri Sigortasını uygulayacağız. Karı Destekleri Sigortası emeklilerimizi üstelik düşündü, birincisi yeryüzü düşük mütekait ödeneği minimum ücretin altında mümteni. İkincisi minimum ücret kıtlık sınırının altında olamaz. ve bildirme önemlisi pekâlâ batıda insanlar zahmetli olduktan sonradan geziyor tozuyor eskimemiş yerler görüyor bizim emeklilerimizin bile böyle ayrımsız hayatı olsun istiyoruz. Emeklilerimizin aldığı ivaz yükselecek ikincisi Kültür Bakanlığı ile protokol yapacağız, bizim vatandaşlarımız dahi emekli olduktan bilahare gezecek tozacak hayatın tadını çıkaracak, ikinci baharını yaşayacak. “Share: