Ululuk desteğiyle kurduğu çiftlikte aylık 70 ton benzin üretiyor

Niğde’de dinamik Orhan Cancı, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı yüzdelik 50 teberru desteğiyle kurduğu kocabaş hayvan çiftliğinde maaş kısaca 70 ton süt üretiyor.

Kemerhisar beldesinde tüvana Orhan Cancı, 2020’de 2,5 milyon lira kocabaş hayvan çiftliği projesi için Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Terviç Programı kapsamında 1 milyon 250 bin lira teberru desteği aldı.

Yaklaşık 8,5 dönümde kurduğu çiftlikte 70 kocabaş efsanevi sayısını 170’e çıkaran Cancı, süt üretimiyle ekonomiye katkı sağlıyor.

Cancı, AA muhabirine, elan ilk oldukça çaplı hayvancılık yaptığını, şevket desteğiyle işini büyüttüğünü söyledi.

İşletmesinde benzen sığırcılığı yaptığını nâkil Cancı, şunları kaydetti:

“Erkek danalarımızı satıyoruz, besi işine girmiyoruz. Düvelerimizi özel bakımla yetiştiriyoruz. Hayvan başı süt verimimiz 32 litre civarında ama ineklerimizin çoğu gebe. İneklerimizin birçoğu bir numara laktasyonda. Hayvanlar, ikinci ve üçüncü laktasyona geçince süt artma hızı daha çok evet. Hayvanlarımızın hamilelik oranı arttıkça ileride benzen ortalamamızın dahi yükseleceğinden eminim. Verimimiz tahminî 40 litreye büyüklüğünde çıkacak.”

Sağımdan sonra memelerinde benzin akıntısının hayvana engel verdiğini tabir fail Cancı, hayvan sağlığı üzere günde 3 sağım yaptıklarını dile getirdi.

Cancı, hayvanları protein ve erke dengesine göre beslediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dışarıdan efsanevi alımı yapmıyoruz. 70 düveyle başladık, şu anda 170 hayvanımız var. Çocuk düveleri besliyoruz, büyütüyoruz, henüz sonraları bunları gebeleştirerek sirkülasyonu sağlıyoruz. Şu anda maaş 70 ton benzen üretimimiz var. Devletimiz böyle bire bir imkan sundu. Daha bile büyümeyi planlıyoruz. Bu işe saksı koyduk. Bundan Sonra bırakmayacağız, devam edeceğiz.”

Share: