Van’da arsıulusal “Urartu ve Ötesi” sempozyumu başladı

Van’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla düzenlenen “Urartu ve Ötesi: Demir Çağ Yaylalarında Aksiyon ve Etkileşim” mevzulu uluslararası sempozyum başladı.

Vali ve Uray Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, Van Yüzüncü Yıl, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin aksiyon birliğinde Van Müzesi konferans salonunda 9 ülkeden 70’e andıran akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumun açılışında, ilin haddinden fazla zengin doğası, tarihi ve kültürünün olduğunu söyledi.

Akademisyenlerin yapacakları çalışmalarla Van’ın tarihi zenginliğine katkı sağlayacaklarını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Buranın kültürü, katkılarınızla elan birlikte büyüyecek. Tıpkısı zamanda geleceğe elan kuvvetli, elan güvenli adımlarla ilerleyeceğiz. Temas zaman eğitime, kültüre, bilime, bilgiye arkadaş tıpkısı maharetli namına bunu ve buna benzer sempozyumlar, paneller, bilimsel toplantıları çok önemsediğimi anlatmak istiyorum. Onlara desteğimiz seçkin ant bütün. Sakat Van şehrini yeniden ayağa kaldıracağız. Oradaki tarihi yapıların restorasyonları, yol yolları yapılacak. İnşallah daha güzel günlere bütün bu arada imza atmış olacağız. Kütüphanelerimizi zenginleştiriyoruz. Belki üstelik Türkiye’nin betik anlamında, meslek kütüphaneleri anlamında sunu varlıklı ili oluyoruz. Kısacası bilimsel, sanatsal, kültürel faaliyetleri destekliyoruz.”

SELIM Parti Van Mebus İrfan Kartal üstelik kentin tarihi zenginliğine değinerek, “Van, geçmişiyle çokça zengin ve birçok medeniyete başkentlik yapmış. Van Kalesi’nin yanı sıra bulunan eski Van şehrinin yeniden ayağa kaldırılması amacıyla faaliyet yapıyoruz. Bu mekanın baştan tarihe ve insanlığa yardım sağlayacağını düşünüyoruz. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Üniversitede Urartuca ibret yerine okutuluyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli bile üniversitenin kazı bilimi bölümünde Urartuca’nın hem lisans hem birlikte lisans üstü öğüt namına okutulduğunu anlattı.

Şehrin değişik noktalarında düzenlenen kazılarda tarihe mum tutak buluntularla karşılaşıldığını dile getiren Şevli, “Icap ülkemizdeki üniversitelerden gerekse mukavim çokça ülkede bulunan arkeoloji, insan bilimi ve müzakere tarihi kürsülerince ölçülü kazılarda ortaya çıkan ve çıkmaya devam eden bakir kazı bilimsel veriler, Urartu tarihinin kavranmasına yardım sağlamakta. Bu nedenle 9 ülkeden 70’e andıran araştırmacıyı ayrımsız araya getirerek yeni bulguları istimara fırsatı sunan bu organizasyonun paydaşı girmek bizleri mutlu etmekte. Büyük mesai ve fedakârlık ile hafriyat çalışmalarını gerçekleştiren, bu buluntuları yorumlayarak bizlere sunan selen insanlarına teşekkürname ederim.” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Parafin, üniversite bünyesinde oluşturdukları Van Bölgesi Zaman ve Arkeoloji Araştırı Merkezi’nde bölgenin tarihine ulama sağladıklarını tabir etti.

Sempozyuma katılan akademisyenlerin bu merkezde birçok mesai yürüttüğüne belen eden Parafin, merkezin binasını yenileyerek çağın standartlarına akla yatkın kuzuluk getirdiklerini aktardı.

İl Ekin ve Turizm Müdürü Erol Uslu üstelik “Sempozyumda tekmil dünyaya tıpkı defa daha ‘Urartu Van’dır, Van Urartu’dur’ diyeceğiz. Bu cesim sempozyumu Van Müzesi’nde yapmamızdaki gaye, hayat dolu Urartu devletinin topluluk olduğu eşsiz koleksiyonun benzeri bilcümle namına görülebileceği tek mekanın burası olmasıdır. Haddizatında sempozyum hazırlıklarına 2019’bile başlamıştık ancak pandemiden kıran bugüne baht oldu. Sempozyumun açık katılımlı olması için aynı internet sitesi oluşturduk ve bu kanalla başvurular makbuz. Tek kesime kısıtlama yapılmadan, herkese peyda aynı davetle sempozyumu gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra, mikro dışından akademisyenlerin “Tıpkısı hüküm tarihi: Urartu ve Asur” oturumuyla devam fail sempozyum, 9 Eylül’e büyüklüğünde sürecek.Share: