‘8 ilde yıpranmamış cemevi açılacak’

İçişleri ile Hars ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonunda ölçülü “Milli Ilişki ve Muadele Çalışması” kapsamında bu yıl 8 ilde kullanılmamış cemevi açılacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye bakarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevi Bektaşi toplumunun taleplerinin karşılanmasına müteveccih 2021’birlikte verdiği mir konusunda İçişleri ile Hars ve Turizm bakanlıkları koordinasyonunda “Milli Angajman ve El Birliği” antetli mücahede başlatıldı.
Icraat kapsamında 58 ildeki 1586 cemevi görüşme edildi. Kapıları çalınarak sorunların dinlendiği cemevlerinde talepler birlikte toplandı.

Cemevlerinin yapı, değişiklikler, arsa tahsisi, istinas, kütüphane, belde düzenlemesi kadar ihtiyaçları özellikle valilikler olmak amacıyla ilgilendiren amme kurumlarına iletildi.
Antrparantez görüşmelerde gündeme mevrut köylerin akarsu sorunlarının giderilmesi ve bakir kere yapılması talepleriyle ilgili çalışmalar yürütüldü.

Bu kapsamda toplanan 8 bin 740 talepten bugüne büyüklüğünde 58 ilde 5 bin 600’ü hesabına getirildi, ayrıksı talepler amacıyla de çalışmalar sürüyor.

YENİ CEMEVLERİNİN AÇILMASI GÜNDEMDE 

Say kapsamında yeni cemevlerinin açılmasına müteveccih taleplerin karşılanması amacıyla bile harekete geçildi.
Bu sene Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri’dahi kullanılmamış cemevlerinin temeli atılacak. Yapımı tamamlanan Elazığ, Erzurum ve Ankara’nın Altındağ ilçesi Aydıncık Mahallesi’ndeki cemevleri bile bu yıl hizmete alınacak. Böylelikle bu yıl 8 bakir cemevi açılacak.
– 7 ildeki yekpare talepler namına getirildi
Aksaray, Okumuş, Elazığ, Hatay, Kırklareli, Osmaniye ve Çeltek’taki cemevleri için Alevi Bektaşi toplumunun tam talepleri karşılanırken, ayrıksı şehirlerde düz alan cemevlerinde taleplerin tamamının karşılanması üzere çalışmalar devam ediyor.
Cemevlerinin binanın birlikte 3 bin 40 tefrişat, 2 bin 770 bakım ve onarım, 99 kütüphane ve kitap, 365 morg, aşçı ve konukevi, 630 elektrik, su, tahsis, bayındırlık kabil gayrı talepleri birlikte iri oranda karşılandı.
Ayrıca bitmeme fail 1000 kilometrelik sefer imal çalışmasının yanında mekân düzenlemesine müteveccih 1035 talebin karşılanması için icraat sürüyor. AA

Share: