ASYA’YI EVİNE GİRİP ÖLDÜREN ESKİ SEVGİLİSİ TELEFONUNA BAKMAK İSTEDİM, KABUL ETMEDİ

BURSA’birlikte, sakat sevgilisi Asya Bulak Üzümcü’yü (21), arkadaşı Alican Vergül (26) ile gittiği evinde, kapıyı çilingire açtırıp odasına girerek öldüren, annesi İfakat Evci’yi de yaralayan tutuklu maznun Oktay Saygı (23) ile arkadaşının yargılanmasına başlandı. Karşı ‘ağırlaştırılmış müebbet cezaevi’ cezası maksut Saygı, cinayeti hasetlik zımnında işlediğini söyleyerek, Telefonuna fikir geldi. Şüphelenip okşamak istedim. Kabul etmedi. Bu davranışı zoruma gitti dedi.

Olay, mart ayında Kestel ilçesinde meydana geldi. Oktay Saygı, Asya Bulak Üzümcü’nün şikayetiyle üzerine tenkil kararı olmasına karşın, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp içeri girdi. Burada sâdır ağız dalaşı, kavgaya dönüştü. İddiaya göre Hürmet, Üzümcü’yü defalarca bıçakladı, kendisine mâni olmak talip annesi İfakat Evci’yi de vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar ortamında kalırken, Hürmet 38 VALIDE 203 plakalı otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis güçleri ve sağlık ekipleri irsal edildi. Yapılan kontrolde, Asya Kaynak Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise bati gaileli kendisine Faziletkâr İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’hangi kaldırıldı. Ölmeden önceki bozuk sevgilisinden gördüğü hüküm zımnında sosyal iletişim araçları hesabından ‘Sadece devam etmek istiyorum’ paylaşımı işleyen Asya, doğum haset olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA YAKALANDI

Olayla ilişik anket başlatan İl Güven Müdürlüğü Asayiş Büro Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini tayin etti. Yolda ilaç alan Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaymakamlık girişinde otomobiliyle ilçe fail Oktay Hürmet ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Hürmet ve Vergül, hastanede tedavilerinin arkası sıra gözaltına alındı. Bursa’bile adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Hürmet ile Alican Vergül hakkında, ‘tasarlayarak eş öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er sene ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er sene mapushane cezası istemiyle sorun açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, zılgıt ve zedelenmek iddialarıyla, bir müddet ilk, Oktay Hürmet’ten şikayetçi olduğu ve maznun için 1 kamer kesiksiz tedbir kararı verildiğinin belirleme edildiği bile belirtildi.

‘ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK’

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Eş Platformu üyelerinin de izlediği duruşmaya temel İfakat Evci birlikte katıldı. Mahkemede rapor veren vakfedilmiş sanıklardan Oktay Hürmet, çoban olarak çalıştığı şehirlerarası otobüse arızi kendisine binen Asya Pınar ile tanışıp sevgili olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü belirten Oktay Hürmet, cinayeti kıskançlık nedeniyle işlediğini belirtip, Kayseri’dahi yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum üzere Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den ev tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Ayrıca, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Kimi Vakit aramızda tartışmalar oluyordu. Gine kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Bir devir aşındırmak sırasında telefonuna mesaj geldi. Çağrıştırmak istedim. Telefonu zorla aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 sene maddesel ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana hakeza yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Daha önceki birlikte kendisinden şüpheleniyordum dedi.

‘İŞİM GEREĞİ BIÇAK TAŞIRIM’

Görüngü haset arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını almak ve Asya ile bahsetmek amacıyla eve gittiğini söyleyen Saygı, Arkadaşım Alican ile alay malay Kestel’e gittik. Arabada tıpkısı müddet oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O de ‘Bu işe halledelim’ dedi. Anahtarcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Kendisine, illet hakeza olduğumuzu soracaktım. Evde kimesne yoktu. Benzeri süre sonradan husus açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce alışılmadık oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Hangi yaptığımı hatırlamıyorum. Evde değerli aramadım. İşim gereği herhangi bir ant bıçak taşırım. Annesini ben yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Haddinden Fazla üzgünüm ve pişmanım dedi.

‘OKTAY BOĞAZIMA BIÇAK DAYADI’

Suçlamaları akseptans etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, görüngü gününü şöyle anlattı

Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Açkıcı çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ego kapıdan çıkmak istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Haddinden Fazla korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ben gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye zarar vermeyeceğiz’ diye niteleyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve poşet verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya de odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen hangi yaptın’ diye bağırdım. Beni tehdit etti. Arabayla yolda giderken elinden ayrılmak amacıyla ‘İmdat’ diye niteleyerek bağırdım, kimse duymadı. Bıçağı uçurumdan hor attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana birlikte cebren giydirdi.

‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını tamlayan İfakat Evci, Sanık, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında ülkü çıkıyordu. Gelişigüzel defasında ‘Siz çok gani bir ailesiniz, benim böyle tıpkısı ailem olmadı’ diye bozukluk diliyordu. Beş Altı posta karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi hakkında tenkil kararı vardı. Görüngü haset kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir öz yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçe kızım de odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diyerek aynı ses duydum. Örümce veya böcekten korktu, sırça küşade kaldı diye niteleyerek geldi herhalde diye niteleyerek düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ben dahi anne olarak kızımı idare etmek için üzerine atıldım. Beni da bıçakladı. Bu sırada arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının konusunda oturttu. Günücülük yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır hala sanığın bakışını unutamıyorum. Sunma ciddi cezayı verin diyerek konuştu.

İfadelerin arkası sıra sanık avukatları boşaltma talebinde bulunurken, 2 sanığın mevkufiyet halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.Share: