Bankalar Rusya hasarını hafifletmek istiyor

Arsıulusal mali yaptırımlar, garplı bankaları Rusya’ya dal çevirmeye zorlarken bu hamlenin bankacılık devlerine milyarlarca dolara mâl olacağı hesap ediliyor.

UniCredit ve Citi ise hasarı budamak üzere Rus kurumlarıyla erinç takası düşünüyor. Financial Times’ın haberine göre, Rusya’dan çıkarken kilolu zararlardan kaçınmaya etkin UniCredit SpA ve Citigroup’un Rus finans kurumlarıyla varlık takası yapmayı araştırdıklarını söyledi.

UniCredit, CEO’su Andrea Orcel’in Mart ayında ülkeden çekilmeyi düşündüğünü açıklamasından bu yana Moskof mal kurumlarından domestik yan kuruluşunu satın ahzetmek üzere beş altı teklif aldı.

Citigroup, Amerika Birleşik Devletleri merkezli iri bankaların uluslararası çeşitliliği bildirme fazla olanı.

FT’ye bakarak UniCredit, Rusya’nın bildirme ensesi kalın adamlarından ve MEMLUK, İngiltere yahut Avrupa Birliği marifetiyle yaptırım uygulanmayan bire bir oligark olan Vladimir Potanin’in sahibi olduğu yatırım şirketi Interros grubundan bire bir öneri aldı, fakat İtalyan bankası teklifi reddetti.

Batılı bankalar, Rusya-Ukrayna’yı savaşı nedeniyle Rusya’ya mevrut yaptırımlar yüzünden ülkeden çekilmeye hazırlanırken, bu hamlenin bankalara maliyetinin toplamda 10 bilyon doları bulması bekleniyor.

İtalyan bankacılık grubu Unicredit Rusya’daki olasılı zararını durdurmak üzere 1,3 milyar euro ayırırken, ülkedeki işinin sona ermesi yerinde vezneci 5,3 bilyon euroluk zarara uğrayabilir. Ülkede 4 bin çalışanı ve 2 milyon müşterisi bulunan banka, 17 yıldır Rusya’dahi cıvıltı yürütüyor.

Fransız vezneci Societe Generale, iseilk çeyrek amacıyla, çoğunlukla Ukrayna’daki savaşla bağlantılı 561 milyon euroluk uymazlık karşılığı ayırdı. 18 milyar dolarlık riski kâin bankanın Rusya’üstelik 3,1 milyon müşterisi olduğu belirtildi

İsviçre bankası UBS de Avrupa’daki Ruslardan 100 bin eurodan aşkın mevduat akseptans edilmesini yasaklayan SU ve İsviçre kuralları zımnında varlık yönetimi bölümündeki varlıkların yüzde 0,7’sinin etkilediğini duyurdu.

Unicredit, Rusya’dan ayrılıyor mu?

Citigroup’un Rusya’bile seçeneği kalmadı

Citi’nin 9,8 milyar dolarlık Rusya sorunu

Societe Generale yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Share: