Yazıcıoğlu’nun dulda polisinin ölümü soruşturmasında takipsizlik kararı

IRI Birlik Partisi (BBP) Müessis Umumi Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun esirgeme polisi Erol Kader’ın (49), özlük otomobilinin altında kalarak hayatını kaybetmesiyle ilişkin soruşturmada; olayın kaymakamlık olduğu belirtilerek takipsizlik kararı verildi.

Erol Baht, 16 Mayıs’ta, evinin otoparkında geri kaçan, kendisine ilişik otomobilin altında kaldı. Hastaneye bunaltıcı çorlu kaldırılan Talih, yaşamını yitirdi. Olayla ait Ankara Cumhuriyet Altını Savcılığı anket başlattı. Soruşturma kapsamında deney tanıklarının ifadesini kayran savcılık, ehlivukuf görevlendirdi. Dosyaya giren eksper raporunda, “Aküsü boşalma olan aracı marş ile çalıştıramayan ölü, bunun konusunda aracın arkasına geçerek bulunduğu düzlük zeminden çıkmaz asfalt yüzeyine akıllıca aracı itmeye başlamıştır. Bu esnada anaforlu kesimde durduramadığı dil, geriye giderek namına çarpmış, apartmanın otoparkını çevreleyen duvara kadar sürükledikten sonradan durabilmiştir. Kazanın bu şekilde meydana geldiği düşünce ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Erol Baht’ın ölümüyle ilgilendiren Adli Tababet Kurumu’ndan istenilen rapor de dosyaya girdi. Raporda, “Kişinin ölümü, umumi cisim travmasına mecbur çoklu kot, ekstremite, oma kırıklarıyla gelişigüzel akciğer yaralanması, döş boşluklarına hava ve koku birikimi sonucu meydana geldiği düşünce birliğiyle kuvve edilmiştir” değerlendirmesi yapıldı.Savcılıkça, alınan ifadeler, bilirkişi ve Adli Tababet Kurumu raporu doğrultusunda; Baht’ın ölümüyle sonuçlanan kazanın keleş olduğuna dair seçme vesika, bilgelik ve delilin bulunmadığı belirtilerek, “Tanıkların, kaknem aynı ebat görmediklerini belirttikleri, seçkin yanlışlık unsuruna rastlanmadığı ve olayın kazaen meydana geldiği, bu haliyle takip etme olanağı bulunmadığı anlaşılmakla görüngü için kamu namına takip yapılmasına saha olmadığına değişmeyen verilmiştir” denildi.

Share: