Bu yıl sınır ötesi edilen ağır aksak göçmen sayısı 63 bin 162 olarak kayıtlara geçti

Türkiye’ye gayrikanuni yollarla giriş özne Afganistan tabiiyetli 770 düzensiz muhacir, 6 ile 8 Ağustos tarihleri ortada Iğdır’dan yapılan 5 değişik charter seferiyle ülkelerine gönderildi. Ensiz genelinde sınır dışı edilen hep ağır aksak göçmen sayısı ise 63 bin 162 namına kayıtlara geçti.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlilik güçleri tarafından yakalanan Afgan göçmenler Afganistan Ariana Havayollarına ilgilendiren uçaklarla ülkelerine gönderilmeye bitmeme ediyor. Kesintili Kafile Strateji Belgesi ve Millî Gösteri Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, ağır aksak göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor. Bu çerçevede İl Barhana İdaresi Müdürlüğüne mecbur Vurdumduymaz Gönderme Merkezleri’nde Afganistan uyruklu kesintili göçmenler, 6 ile 8 Haziran tarihleri arası otobüslere bindirilerek Iğdır İl Barhana İdaresi Müdürlüğü personelleri koordinesinde ve Iğdır İl Uyanık Komutanlığı ekiplerince keyif kontrollerinin peşi sıra Iğdır Martir Bülent Kültürlü Havalimanı’na getirildi. Buradaki pasaport ve güvenlik işlemleri tamamlanan barhana, düzenlenen charter seferleriyle Kabil’e gönderildi. Iğdır’da bu yıl gönderilen yabancı sayısı 3667 ye ulaştı. Sülale ayından bu yana Türkiye genelinde 38 bin 658 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

Kafile İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, 27 Ev tarihinden bugüne büyüklüğünde Afganistan’a planlı 157 charter seferi dahilinde 28 bin 710 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

Bu yıl sınır dışı edilen Afgan tabiiyetli yabancı sayısı 38 bin 659’a yükselirken, bu yıl sıkı geneli hudut dışı edilen bütün kesintili muhacir sayısı ise 63 bin 162 namına kayıtlara geçti. – IĞDIRShare: