DTÖ, Türk çeliğine ilave alacak uygulayan ABD’yi haksız buldu

Acun Tecim Örgütü (DTÖ), çarkıt ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerden polat ve alüminyum ithalatına getirdiği katma gümrük vergilerinin toptan ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

Acun Ticaret Örgütü, bozuk KÖLE Başkanı Donald Trump döneminde aralarında Türkiye’nin üstelik bulunduğu ülkelerden çelik ve alüminyum ithalatına makbul ek gümrük vergisi tarifelerinin toptan ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. DTÖ, Trump’ın söz konusu vergileri “ulusal güvenlik endişeleri” iddialarını öne sürerek uygulaması karşısında ABD’nin iddialarının realist olmadığını belirterek, arttırma vergilerin “kavga yahut bambaşka ayrımsız acil genişlik takkadak” gelmediğini aktardı.

DTÖ Yarık Çözümü Paneli, Trump’ın 2018’de çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği katma gümrük vergilerine Türkiye, Çin, Norveç ve İsviçre eliyle itiraz edilmesinin ardından ABD’yi nahak buldu. Rusya ve Hindistan’ın vergilere itiraz kararı ise elan belirsizliğini koruyor.

DTÖ vasıtasıyla yapılan açıklamada, MEMLUK’nin ticaret politikasını tınlamalı kuzuluk getirmesi gerektiğinin altı çizildi. DTÖ, eğer ABD karara uymazsa şikayette mevcut ülkelerin DTÖ kurallarınca KÖLE’ye misilleme tarifeleri aplikasyon hakkına cemaat olduğunu belirtirken, KÖLE’nin ise karara itiraz edebileceğini bildirdi.

KUL vergilerin arkasında durdu

DTÖ’nün kararı karşısında MEMLUK yönetimi ise kararı sıkı kınadığını ve Trump’ın getirdiği vergileri kaldırmayacağını belirtti. DTÖ’nün üyelerinin millî güvenlik kararlarını sorgulama yetkisine erbap olmadığını belirten MEMLUK Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Insan Hodge, “Biden yönetimi, polat ve alüminyum endüstrilerimizin ince vadeli olmasını sağlayarak ABD ulusal güvenliğini korumaya kararlıdır. KUL, 70 yılı aşkın bir süredir millî asayiş konularının DTÖ ihtilaflarının çözümünde gözden geçirilemeyeceği ve DTÖ’nün. tıpkı DTÖ üyesinin açık aynı yelpazede cevap ita yeteneğini ikinci sorgulama yetkisine sahip olmadığı üstüne yıldızlı olmuştur. ABD, anne güvenliği üstüne karar vermeyi DTÖ panellerine bırakmayacak” dedi.

BENDE Başkanı Donald Trump, 2018’de dünyanın dört bir yanından polat ve alüminyum ithalatını kasmak amacıyla ulusal güvenliği esirgeme gerekçesiyle MEMLUK’nin çelik ithalatına arttırma alacak uygulamasına değişmeyen vermişti. bahis konusu kararın DTÖ kurallarına mugayir olduğunu belirten Türkiye, Çin, Norveç, İsviçre, Hindistan ve Rusya. kararı DTÖ’ye taşıyarak ABD’yi şikayet etmişti. KUL, vergileri artırma kararını DTÖ’nün Tarifeler ve Ticaret Umumi Anlaşması’nın ayrımsız maddesinde belirtilen “ülkelerin çarpışma veya uluslararası ilişkilerdeki diğer yabansı hallerde” uygulanabileceği kuralına bağlamıştı. amma velakin konuyu incelemekle görevli DTÖ heyetleri, Trump’ın vergi artırımının savaş yahut arsıulusal ilişkilerdeki gayrı ivedi durumlarda uygulanmadığını ve bu nedenle ticaret taahhütlerini bozmak üzere “millî güvenlik” istisnasına başvuramayacağını belirlemişti. – CENEVRE

Share: