Sakarya’da İranlı çiftin öldürülmesine ilgilendiren davanın görülmesine başlandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde güzeşte yıl gereksiz arazide cesetleri bulunan sülale kocayı öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan İran tabiiyetli sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Sakarya 6. Pahal Ceza Mahkemesinde görülen davanın geçmiş duruşmasında, İranlı maktullerden Asieh Shariatpour’un kardeşi Şanlı Shariatpour ve avukatı hazır bulundu.

Fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı belirtilen maznun A.M. ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin arkası sıra mevrut belgeler ile maznun avukatının davadan çekildiği zapta geçirildi. Öldürülmüş Mohammad Hossein Zamani’nin avukatı olduğunu ifade eden İranlı bile davaya iltihak talebinde bulundu.

Tercüman yoluyla küçümseme sunulan Asieh Shariatpour’un kardeşi, fenomen tarihinden önce maznun ve eşinin, Türkiye’de emlak projeleri olduğunu öne sürerek, ablasını buraya gelmeye ikna ettiklerini anlattı.

Mahkeme başkanının sorusu üstüne ablasının öldürülmesine ilgili deney tanıklığının bulunmadığı ve sav vasıtasıyla bilgili olduğunu tamlayan Shariatpour, fakat görüngü tarihinden bilahare maznun ile görüşmelerinde, kardeşi ve eniştesinin Kanada’da yaşadıklarını söylemesi nedeniyle kendisinde bu kanaati uyandırdığını söyledi.

Ulvi Shariatpour’un avukatı, sanık ifadelerinin arkası sıra beyanda bulunacaklarını dile getirerek, A.M’nin tutukluluk halinin devamı ve davaya iltihak talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tıpkı dahaki oturum sanığın hazır edilmesi ve esenlik durumu için bilgelik verilmesi için ilgili ukubet yürütüm kurumuna müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Uca Shariatpour’un davaya iltihak talebini akseptans eden yıldız bilimi, öldürülmüş Zamani amacıyla vesika sunan İran uyruklu kişinin, usulüne uygun vekalet vermediği gerekçesiyle davalara katılma ve izlem talebini reddetti.

Sanığın alıkonulma halinin devamına mütehakkim duruşma, duruşmayı 23 Aralık’a erteledi.

Süreç

Sapanca’de 1 Temmuz 2021’de İran tabiiyetli Mohammad Hossein Zamani Alavijeh ve eşi Asieh Shariatpour’un cesetlerinin gereksiz arazide parçalanmış bulunması üstüne başlatılan anket kapsamında, görüngü yerinin yanındaki konaklama işletmesinde çift ile kaydı kâin bed A.M. gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Çiftin İstanbul’da öldürüldükten bilahare parçalara ayrılarak ilçeye getirildiği belirlenen soruşturma kapsamında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 28 sayfalık iddianame, 6. Okkalı Ukubet Mahkemesince kabul edilmişti.

Cinayetin A.M, P.M, R.Ş, H.B. ve M.G. tarafından vahşi duygularla ortaklık iradesiyle işlendiği kaydedilen iddianamede, A.M’nin “canavarca hisle yahut eziyet çektirerek düşünülerek katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

İddianamede, münasebetsiz yerine vadi alan İran uyruklular P.M, R.Ş, H.B. ve M.G’nin dava dosyasından ayrıldığı ve Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarındaki soruşturmanın devam ettiği öğrenilmişti.

Share: