GTO Başkanı Saika, Ağustos kocaoğlan dış satım rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Tecim Odası (GTO) Umumi Heyet Başkanı Tuncay Sebep, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te açıklayan Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Açıklanan verilere bakarak Gaziantep Ağustos ayında 918 milyon dolar dış satım gerçekleştirdi. Ayrımsız önceki yıla göre yüzde 6,4 artım sağlayan Gaziantep, bu verilerle gelişigüzel Türkiye’nin sunma fazla dış satım gerçekleştiren 5. ili oldu. GTO Başkanı Sebep, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’in nema hikayesindeki temel kahramanın dış satım olduğuna vurgu yaparak, gösterdikleri ile bildirme iri alkışı dış satımcı üyelerini ve hareket insanlarının olduğunu tabir etti. Sebep, “Tığ kent kendisine tafsilatlı yıllardır dış satım için seferber oluyoruz. Türkiye’nin büyümesine Ankara’dan sonra bildirme fazla yardım sağlayıcı 2. iliz. Buraya büyüklüğünde çok evire çevire geldik ancak bundan sonrasını planlayabilmek, zamanın ötesine geçebilmek üzere öncelikle mevcut konjonktürün istihsal ve dış satım üzerinde oluşturduğu stresi gidermemiz gerekiyor. Bu stresi yönetemezsek sürdürülebilir tıpkısı ihracat artışı bulmak mümkün imkânsız” dedi.

“Şerait anbean zorlaşıyor”

Serencam gelen cümbüş ve doğalgaz zamlarıyla gelişigüzel maliyetlerin berenarı yükseldiğini ve şartların giderek zorlaştığını vurgulayan Komutan Saika şu şekilde bitmeme etti:

“Maatteessüf benzeri değil nagehan fazla sorunumuz var. Serencam mevrut faaliyet ve doğalgaz zamları kadar sebeplerle oluşan maliyet artışları üstelik aksiyon insanlarımızı haddinden fazla edisyon durumda bırakıyor, fiyatlama yapmalarına bariyer oluyor. Ulusalda ve yerelde yaşadığımız bazı problemler üstelik var. Örneğin, dövizli çek kullanamamamın bozukluk olduğu güvence açığı, finansmana erişimin zorluğu, ara sınav problemi, Gaziantep özelinde söyleyecek olursak üstelik albeni yolu ulaşımındaki kısıtlılık. Umum bunları üst üste koyduğumuzda şartların anbean zorlaştığını söyleyebiliriz. Bu konularda atılacak müspet adımlarla istihsal ve ihracatın üzerindeki baskının azaltılması gerekiyor.”

“Nicelik büyüklüğünde niteliğe da ihtiyacımız var”

Gaziantep namına yapısal problemlerinin dahi olduklarını ekleyen Saika, “Gaziantep kendisine seçme hangi kadar ihracata dayalı tahaccüm ve istihsal esnekliğine erbap olsak dahi hangi eyvah kim ihraç ettiğimiz ürünlerin ünite değeri düşük. İhracat yapmayı çokça bereketli biliyoruz ama nicelik büyüklüğünde niteliğe birlikte ihtiyacımız var. Kilogram fiyatımız artırmaya odaklanmalıyız. Şu zaman 2023 yılında 15 bilyon dolar ihracat üzere hoppadak niceliksel tıpkısı dış satım hedefi belirleyip ilerleyebiliriz. Amma niteliğe daha çok vakar verilmesi gereken bire bir dönemde olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. İhracat sepetimiz ‘bağan’ ve ‘orta’ teknolojili ürünlerde yoğunlaşmış durumda. Bunun amacıyla daha faziletli beceri mucip sektörlere, efdal munzam kızıl ürünlerin üretimine ve ticaretine coşmak zorundayız” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Share: