İmamoğlu: “Birilerinin Ocak Vakıflarına, Şahsi Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Gabi Alabilmek Yerine Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Memleha Düzlük Evleri projesi üzere “Hak Sahibi Daire Tayin Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstlenme edilen süreden 6 kamer evvel daireleri türe sahiplerine konfirmasyon edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim toplumsal alan ürettiğimiz yerler, ayrıksı projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin eş vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Takkadak Başakşehir’üstelik 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları yeniden et kafalı alabilmek namına, ulus hesabına. Tığ anca yapmıyoruz; hangi yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Kimi yerde yetiştirme yurdu, bazı yerde Aile Sağlığı Destek Merkezi, kimi yerde Ruh Bilimsel Müzakere Merkezi, kimi yerde kütüphane yapıyoruz. Hoppadak şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Bir o büyüklüğünde yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ aracılığıyla 31 Mayıs 2021’de temeli atık KİPTAŞ Tuzla Meydan Evleri üzere “Adalet Sahibi Kat Tespit Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Yüce Emiri Efendi Firez Merkezi’nde, noter huzurunda gerçekleştirilen keşide öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Yüksek Aldanmaz birer istişare yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının yaklaşık kırk kesir yılı o alanda geçmiş tıpkı koca adına; bütün bilgimi, görgümü, erke bu anları aktarmaya gayret ediyorum. Yaşadığımız işte konuşu mesail, yaşadığımız o maharet mesail, insanların göz ihtiyacının giderilmesi, insanların çıktı tırnak içinde olan barınma ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu bütün alay malay fasletmek zorundayız. Aheste adımlar atılmak zorunda.

BASAMAK SORUNU BIRICIK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MESELE DEĞİL: İBB ve ilişik kurumlar adına uygun ödeme koşulları olan, depreme dayanabilen ve tasarım gücü erdemli konutlar çoğaltma hedefindeyiz. Ev sorunu, tahaffuz sorunu, aynı ülkede bir tane başına aynı kurumun çözebileceği benzeri sevgili değil. Yani bunu otursun tek başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi doğrusu, çözemiyor. Bu aynı suçlama cephesi değil. Bazı konular vardır ki -tığ haddinden fazla severiz bunu- orada kardeşlik gerekir. Sakil birliği gerekir. Aynı arada bahsetmek, aynı arada çözüm sağlamak gerekir. Depremle mücadele üzere. Bölük sorununu hep alay malay bire bir seferberlik halinde çözmek kabil. Zira bunu paydaşları var. Iktisadi paydaşları var. Yetiştirici paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bütün bu paydaşlarla bire bir arada sağlamak, yüce bire bir maslahat.

KİMİN MALINI ÇÖP YAPIYORSUN?: Biz ne yapıyoruz öz organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki hep imkanlar ile bu anlattığım prensipleri katiyen bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi devam eden sürecinde de işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini da izlem ederek, bir totaliter bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz iş, aynı yandan gündeş ve emsal sosyal konut göndermek, tıpkısı yandan dayanıklı konutlarla İstanbul’u pekiştirmek, bire bir yandan dahi insanlarını ithaf etmek. Buradan örnek çıkarttığımız her işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki, aha böyle olmalı. Bizim haddizatında bu hamleleri, bu şekilde yaparken, tıpkısı şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Tığ, bunu bakanlığımızdan ve farklı kurumlarımızdan bekliyoruz. Bu Arada konuşalım. Bu Arada üretelim. Yani bizim görevi devralmadan ilk imarlı, düzenlenen, antrparantez projeli, antrparantez ruhsata münfail arsalarımızla ait, biz orada binlerce daha sosyal hane üretebilirdik, hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 kamer bilahare plansız arkaç getiren, 3-4 kamer sonra ruhsatını nakız fail, ev projesi için ego almamışım arsayı, benden önceki yönetim almış, orada yapım beğenmek için, orayı yeşil düzlük haline getiren aklı, tallahi birlikte vallahi birlikte benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu neden yapılır mesela? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil ki. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla böyle yapabilirsin? Bu elbette bire bir politik od veya tutku?

IÇTIMAI ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, ululuk kurumlarından, değişik düşüncede insanlar marifetiyle yönetilseler da birlikte aksiyon üretmesini bekliyor. Bu kavramla bölük meselesine bile bakabilsek. Zaman ülkemizde konut sorunu var. İnsanlar konut alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz genişlik bu. Ama bunları aşacağız. Bunları nüfuz etmek amacıyla çokça düzenli çalışmalarımız var. Bizim sosyal alan ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, apayrı konumda yerler üretilerek birilerinin ev vakıflarına, birilerinin şahsi kullanımlarına tahsis edildi. Hemen Başakşehir’de 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gene anlayışsız alabilmek yerine, millet namına. Biz öyle yapmıyoruz. Ne yapıyoruz? Belediyemize düzlük kazandırıyoruz. Birtakım yerde çocuk yuvası yapıyoruz, kimi yerde Karı Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, bazen yerde Ruhsal Istişare Merkezi yapıyoruz, birtakım yerde kütüphane yapıyoruz. Hemen şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkı o büyüklüğünde kreş katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Yok olanı yapıyorsak, herhalde az buçuk de ‘Marifet iltifata tabidir’ diye niteleyerek sizlerin bunu bilmesi geçişsiz. Evvel, 3 pasaj henüz üniversite öğrenci yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık sınırlı sayımızı. Seneye 16 olur. Şu zaman 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. tek yatağımız yoktu benzeri öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 şerha. Eş İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Tamam güçlükle yapılmasına bindi olunmadı mı? Olundu. Ama aslında yapıldı, açacak teslimi birilerinin eş vakıflarına tasdik edildi. Eş uray kurum; hepimizin yani. Hakeza bire bir şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında artan tıpkı öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Çoluk Çocuk bu imkandan aylık 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Çünkü tayin ettiğimiz aileler, kendileri tek direkt o yurtlara kaydoldular. Gelir durumlarına göre, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK BASAMAK PROJELERİ KONUSUNDA BILE BAŞLAMA VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Dolgun ev ve kentsel dönüşüm kapsamındaki çalışmaları cemi İBB gurur ve birimlerinin eşgüdümlü olarak yürüttü. Kentin bu anlamdaki hikmet, beceri ve tecrübelerini Türkiye’nin değişik illerine üstelik taşıyacağız. Biz, bizimle aksiyon yazmak talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayıcı herhangi bir belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya mülk akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, akla yatkın arsalarda, akıllıcasına işlerin yapılması noktasında üstelik Türkiye’ye benzer olabilecek hane projeleri etme üzerine tıpkı bidayet verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilişkin de evvel temel atmamızı yapacağız yakın zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, demografik, kültürel ve geleneksel özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin her yerinde, benzeri yükseklikte, ayrımsız betonarme kıvrımlarıyla, tıpkısı kesitlerle. Hempa bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir amma Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’evet yakışmaz. Oraya başka bir şey tasarlarsınız. Öne çıkan taşı vardır, öne çıkan rengi vardır, öne sâdır önemli kültürü vardır. Söz Gelişi Gaziantep’te teras değişik kullanılır, ama Kastamonu’dahi o habbe zarfında başka kullanılır. Rastgele kavuşum kemirmek kültürü var. Herhangi Bir kavuşum ayrımsız yaşam biçimi var. Burada birlikte kültürlerin aynı araya geldiği aynı biçimsel proses var. O bakımdan tığ bunu üstelik ispat eden zer bir çalışmayı Türkiye’ye dürü edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A IÇTENLIKLE TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM: Sevgili Genel Müdürümüz 3 Mesafe’ta evlerin tasdik edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, habbe bütün kuma alanlarla ait sorunları dağılmış tamam ise ve önemli bazı ihtiyaçların top giderildiği bire bir düz evet ise hamam suyundan tabii gazına, elektriğine; tıpkısı üstelik ‘Hazır, oraya ivedili taşınmam gerekir’ diyen mümkün, 10-15 karı evet ya menkul. O ahit ben da tıpkı ailedeki kahve içme arzumu biraz elan gabi çekmiş olurum. Bunu de gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzelce dakika dahi yaşanmış oluruz. 6 kamer önce bitirerek, insanları daha erken bahtiyar edebilmenin zaman köle olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri amacıyla, Umumi Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve değerli çalışmalarına içtenlikle teşekkürname ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ifa planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Tuzla Kayran Evler projesini dahi Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu kabil, belirlenen tarihlerinden önce doğrulama edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Ulvi Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde müracaat aldık. Bu projemizde kayran düz 9 nüsha ana yol üstü dükkanla, esasen Memleha’de ‘Aydınlıkevler’ projemizde yer kayran 10 adet cadde üstü dükkanımızı 12 Ekim Çarşamba haset, yeniden aynı KİPTAŞ geleneği haline gelen açık artırma yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize aynı üs sezmek hem bile siz doğruluk sahiplerinizin dairelerinize oturmadan geçmiş sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata buyurmak. Konfirmasyon saksı tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Aralık 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden eksiksiz 6 kamer erken teslim ederek, yine sosyal konutlarda benzeri KİPTAŞ klasiğine imza atarak, er konfirmasyon yapacağız.”

Konuşmaların peşi sıra İmamoğlu, CHP İstanbul Saylav Gökan Zeybek ile beraberlerindeki gök bilimi, Bakırköy 23. Kâtibiadil Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde geçmiş talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ AKARSU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Tuzla Meydan Evleri sosyal göz projesindeki 158 emlak üzere 39 bin kişi başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve daha önceki KİPTAŞ’tan hane satın almayanlara öncelik tanındı. Sunu beş altı yüzde 40 oranında mânialı vatandaşlar, martir aileleri, savaş ve yer malulleri, dul ve yetimler ile pandemi döneminde üstün çaba gösteren sağlık çalışanları ayrıcalıklı kol yerine tanımlandı ve kendilerine basamak ayrıldı. 5 blok, 149 basamak ve 9 ticari birimden oluşan ve birinci sınıf materyal kullanılarak tamamlanma aşamasına mevrut projede, alıcılara dönemin yeryüzü akıllıca ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Kayran Evler projesi, Türkiye’birlikte ilk kez tıpkısı sosyal bölük projesinde mergup “Gri Akarsu Ferasetsiz Kazanım” sistemiyle da civar plana bundan sonra. Bu sistemde evlerde makbul sular (duş, küvet, aralık, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. gelen evsel kalifiye atık sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bostan sulaması amacıyla) kullanılıyor. Böylece hem su faturalarından hem birlikte günde ortalama 100-150 kişinin ihtiyacı olan kestirmece 20 bin litre sudan artırım edilerek, katıksız akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına makro katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Saha Evler; çağdaş mimarisi, yavru oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla dönük sıfır dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye birlikte ayar katacak.

Share: