Malatya yerli haberi: Malatya’nın yerel ürünleri Sultangazililerle buluştu

Sultangazi’bile düzenlenen Lokal Işaret Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale kısık deste gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) aracılığıyla bu sene 3’üncüsü planlı ‘Malatya Dernekevi Eser Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile çokça sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün yanında kayısı, mor reyhan kadar mahsulat stantlarda yerini aldı. Başbuğ Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya katışıksız mor reyhan çayı, kayısı döneri, peynir ve lokal yemekleri tatma fırsatı de bulurken vatandaşların ilgisinin yavaş olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya gayret ediyoruz”

Sultangazi Belediye Reisi Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’de yöresel günlerimizin startını veriyoruz. Rastgele yıl Sultangazi’dahi yerel günleri ve bu etkinlikleri devam ettiriyoruz. Zaman üstelik Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’da bu lokal günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’dahi hemşerilik berenarı yavaş, Anadolu’nun adamakıllı insanlarının buluştuğu, güzel benzeri coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bire bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya kadar geldiler. Örf ve adetlerinden, anane ve göreneklerinden kopmasınlar diye şehirleri tanıtmaya çaba ediyoruz. Zaman Zaman gastronomisini tanıtıyoruz bazı bazı kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya mücahede ediyoruz. Mütenevvi konserlerle yine şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye hız ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 kamer boyunca buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Sultangazi Şehremini Dursun “İstiyoruz kim çok şükür pandemi dönemini atlattık. Sosyal ayla gelsinler, birbirlerini görmeyenler, ayrıntılı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde bire bir araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede güzel çalışmalar yapıyoruz. Bugün az buçuk önce anlatım ettiğim kadar Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle devam edeceğiz. Kestirmece 2 kamer süresince bu alanda yerel günlerimiz devam edecek, Sultangazi’birlikte ruhlu herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem üstelik farklı değişik yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün nasıl olduğunu hissetsinler diye bu çalışmalara bitmeme ediyoruz. İnşallah 2 kamer süresince buradayız” dedi. – İSTANBUL

Share: