Diyarbakır iktisat haberi: DİSİDER, Cumhur Reisi Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti öncesi taleplerini açıkladı

Diyarbakır’a 15 Teşrinievvel Cumartesi günü şişko açılış töreni ve çeşitli programlara akmak üzere gelecek olan Reisicumhur Erdoğan’ın programı öncesi Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği (DİSİDER), taleplerini izah etmek amacıyla matbuat toplantısı düzenledi.

Bir bando açılışlarda gezmek amacıyla Diyarbakır’a ati olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın programı öncesi düzenlenen toplantısında mütekellim DİSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Deniz Kazı, Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası adına taleplerini sıraladı.

Toplantıda konuşan Deniz Kazı, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürüne sahip çıkılması gerektiğine aksan yaparak, “DİSİDER namına bizlere küsurat mirasa ehil geçmek, kentimizi doğruluk ettiği yere taşımak, yıpranmamış hikayeler boşaltmak, istihdama yardım icat etmek, sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin sesi doğmak, ati nesillere görkem müşabih oluşmak için çıktığımız bu yolda değerlerimizden ödünleme vermeden doğruların beraberinde olacağımızı izah etmek isteriz” dedi.

Özellikle kentte yakalanan huzur ve güven ortamının getirdiği değiş, tahavvül, iktisadi ve içtimai alanda gelişimden mutlu kaldıklarını belirten Deniz Kazı, “Yakaladığımız bu fena hâlde atmosferin sürdürülebilirliğini sağlama konusunda özellikle siyasilerimiz girmek üzere, kamu kesimlere görev düştüğünü açıklamak isteriz. Bu bağlamda makro Kamu Yatırımların yapıldığı ve özel sektörümüzün yatırımları ile ilimizi herhangi bir sabık ahit elan muhteşem ve frapan hale getirmeye devam ediyor. Yapılan bu fedakarlık ve harcanan bu emek ilimize ve ülkemize cıvıltı, sefer ve akarsu olarak dümbelek döneceği üzere sunma andıran zamanda üretim üsttü olacağı ve turizmi ile dünyanın reis kentleri ortada yerini alacağına inanıyor ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın Diyarbakır’a verdiği ehemmiyet ve hassasiyetten çevre Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası olarak taleplerini ileten Deniz Kazı, “Şanlıurfa-Diyarbakır otoyol bağlantısının tamamlanması, Silvan Barajı’nın sulama kanallarının sakim küsurat kısımların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz. Site merkezi içre mütezayit siktirici sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması, bulunan birleştirme sanayi bölgesine ve nesiç ruh birleştirme uran bölgesine bati istek üstüne ilave alan tahsis edilmesi, Bismil ve Silvan dahi kurulacak eskimemiş organize uran bölgelerinin bürokratik süreçlerinin kısaltılması ve altyapı programına alınmasını istiyoruz. Kamu bankalarımızın sanayicilerimiz ve girişimcilerimize finansal muvasala konusunda henüz esnek davranmasını, 2024 yılında tamamlanması ön tanıdık yatırıma alınan Mersin’den Gaziantep’e ati acul katar projesine Diyarbakır’ın bile karışma edilmesini, uluslararası ve kentler arası havayolu seferlerinin artırılması, Elazığ yolunu Silvan (Bitlis) için bağlayacak Kuzeydoğu çevreyolunun açılmasını ve mefret ölçüde site trafiğini rahatlatacak hafif raylı sistemin hayata geçirilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu. – DİYARBAKIR

Share: