Şahin, esnafların sorunlarını başkanlardan dinledi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Müesses üyesi Mehmet Büyük Delicesine, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Öğür ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldıray Saika ile görüşerek kentteki esnafların karşılaştıkları sorunlar için vukuf aldı.

Tümen ve Saika’ın irade ve önerilerini aktardığı Delicesine, gerekli desteği yüklemek için ellerinden geleni yapmaya himmet göstereceklerini belirtti.

Fiyat artışları ile ilişik bile konuşan Delice, “Konfederasyon Başkanı, mıhsıçtı yoğun sesnaf odaları birliğinden mevrut bilgileri dahi değerlendirerek kamuoyundaki fotoğrafı haddinden fazla ongun çekiyor. Onları matbuat vasıtasıyla kamuoyuna duyurduğu gibi, ilgili bakanlıklarla de çok cimri angajman halinde. Onun önerileirninb ir kısmı değerlendirmeye alındı, ve imdi kamu yararına çetin bir şekidle takip edilecek. Halkın yeryüzü çokça şikayet ettiği konuların başında enflansyon, avlu pahallığı geliyor. Bunun bire bir çok nedeni var. Üretimin düşmesi, dünyadaki durgunluk ve özelşlikle Ukranya – Rusya savaşında meydana mevrut gelişmeler eksiksiz dünyada olduğu kabil bizde da hayat pahalılığının artmasına enflasyonun güçlenmesine öğün açtı. Amma hele bu kamer başındaki açıklanan enflansyon 85’ten 84’e düştü. Şuan kim ümit Ev ayının başında Açıklık kocaoğlan enflasyonu yayınlanacak. Ondan sonraları arızi adına enflansyonun aşağıya ineceği. Yıllık şişkinlik yükselmedi, benzeri karış aşağıya düştü. Beklenti imdi bile bunun aşağıya düşeceği yönünde. Fiilen alelhusus üreticiler, akaryakıt fiyatı yüksekliğinden bahsediyor ama akıbet günlerde bununda bölümsel sukut meydana geldi. Bunun devamı ancak abra sürdürür, yeniden yükselirse sav olacaktır. Türkiye fiyatlı olsa üstelik herşeyi icat etmek mümkün. O bakımdan ekincilik ürünlerinde Türkiye ihracat bile yapıyor. İç piyasalarda dahi ihtiyacı karşılıyor. Bizim çiftçimiz sonuç derece işinin ehli ve birinci sınıf ürünleri piyasaya sürebiliyor. Fakat girdi maliyetlerinin yükselmesinden kontekst fiyat artışları var. Bire Bir bile üreticiden tüketiciye kadar mevrut tıpkısı mızıka rahatsızlıklar var. Yurttaş bile bunun farkında. Ticaret Bakanlığı yeni tıpkısı uygulamaya başladı. Bu zincir marketlerin üreticiden alındığından itibaren vatandaşa sunduğu noktaya büyüklüğünde aşamalar günlük strateji edilecek. Hemen zincir marketler değil, gayrı 200 büyüklüğünde market zinciri olanlarda takip edilecek. Kimseyi suçlamak istimiyoruz ama 3-5 liraya servet olan tıpkı ürünü büyük şehirlerde 15-20 liraya çıkmasını anlamakta dahi zahmet çekiyoruz. Bu işi yapanlar nakil maliyeti da olsa bu kadar çıkmayacağını söylüyorlar. Zımnında bakanlığımız bunun denetimini haddinden fazla dolgunca yaparsa bire bir düzen bağı gelecektir fiyatlara. Ben birlikte bu inançtayım” ifadelerini kullandı. – KARABÜK

Share: