Şeytan Kalesi, iki vekillik beyninde el değiştiriyor: Ziyaretçi sayımız elan bile artacak

Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu’nun ortasında kayran alan kayalıkların zirvesine oturmuş tarihi “Iblis Kalesi”, her güzeşte sene artık yerli ve yabancı gezmen ağırlıyor. Urartular döneminde yapıldığı oranlama edilen kale, kanyonun ortasındaki sarp kayalıkların üzerindeki konumuyla görenleri etkiliyor.

GİZLİ GİRİŞ KAPISI VAHIM İLGİ GÖRÜYOR

Gizli giriş kapısı mevcut kermen, sunduğu büyüleyici manzarasıyla bir nice ziyaretçinin ilişki odağı oluyor. Akıbet yıllarda hele ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarında sıkça adından kortej ettiren kermen, bölgeye mevrut yerli ve yabancı turistlerin bildirme çok musahabe ettiği mekanlar arasında meydan alıyor.

BAKANLIĞA DEVREDİLECEK

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Şeytan Kalesi’nin mıntıka turizmi üzere akıbet adım balaban potansiyele topluluk olduğunu, bu önemi henüz bile bırakmak amacıyla kalenin Kültür ve Turizm Bakanlığına devri amacıyla himmet başlattıklarını söyledi.

“TURİZME ÇOK ELAN ÖNEMLİ KATKISI OLACAK”

Devrin gerçekleşmesiyle imdi seyyah çalmak, kale amacıyla başta restorasyon oluşmak için bazı çalışmalar planladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti: “Öncelikle Iblis Kalesi ilimiz üzere haddinden fazla şanlı bire bir derece. Kalenin şişman aynı bölümü orijinal haliyle günümüze başarmış çok önemli tıpkı ayar. Şeytan Kalesi ilimizin bu anlamda genişlik yüce hars ve turizm değerlerinden biridir. Kaynak ve Maliye Bakanlığına mukayyet olan kalenin Ekin ve Turizm Bakanlığına devri amacıyla himmet başlattık. İşlemler tamamlandığında ilkin restorasyonu tutmak için kalede birçok mücahede yapmış olacağız. O antlaşma ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin turizmine mefret tıpkı katkısı olacak. çıktı yararlanma etmiş olacağız. Bu anlamda yani tahsisi üzere girişimlerimiz oldu. Bazen yazışmalar yaptık.”

“BAZI GÜNLER 4-5 OTOBÜS TURİST GELİYOR”

Öner, alelhusus bu yaz dönemi kaleyi mülakat edenlerin sayısında yoğun bir artım gözlemlediklerini belirtti. Bulunan haliyle kalenin almanak ortalama 5-6 bin ziyaretçi ağırladığını vurgulayan Öner, şöyle devam etti: “Hele yazın ziyaretçi sayısı artıyor. Gözlemlerimiz bunu gösteriyor. Gâh gün oluyor, 4-5 otobüs kafileler halinde geliyor. Kaleye çığır benzeri yol ile ulaşılıyor. Bizim amacımız ve hayalimiz, imdi ziyaretçi çalmak. Zımnında bu ahit işlemlerinin gerçekleşmesi halinde kaleye imdi ziyaretçi çekmiş olacağız.”Share: