Tekstil yatırımları istihdamın lokomotifi oldu

Bitlis’te devletin sunduğu desteklerden yararlanan yatırımcılar, kurdukları 40 dokuma fabrikasında 8 bin 500 kişiye istihdam sağladı.

Yatırım teşvikleri destekleme programlarında avantajlı iller ortada düz kayran Bitlis, cemaat olduğu zinde nüfusuyla himmet ağır sıklet sektörlerin majör istihsal merkezlerinden biri haline geldi.

Son yıllarda organize uran bölgesinde ve ilçelerde açılan 40 üretimevi ve atölye sebebiyle 8 bin 500 kişinin gelişim sahibi olduğu kentte, yapı sektörü istihdamın lokomotifi haline geldi.

Çoğunluğu kadınlardan ve gençlerden oluşan binlerce kişiye hisse senedi imkanı sunan yatırımcılar, çalışanların hünerli elleriyle ürettiği ürünleri birçok ilin yanı sıra ancak dışına göndererek hem istihdama hem de ekonomiye katkı sundu.

Vali Oktay Çağatay, AA muhabirine, Bitlis’te artık terör konusunu konuşmadıklarını, huzurun sağlanmasıyla yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin üstelik arttığını söyledi.

Devletin yatırımcılara sağladığı heybetli teşvikler olduğunu dile getiren Çağatay, “Kül yatırımcılar bundan feyizlenmek için başvurdu. Biz dahi onlara düzlük gerçekleştirme ettik. Bitlis’teki birleştirme endüstri bölgesi 55 parselden oluşuyor. Bu parsellerin tamamını yatırımcılara tahsis ettik. Elimizde çok sayıda müracaat var. Bunları yanıtlamak üzere yeni düz arayışındayız.” dedi.

Çağatay, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından realizasyon ettikleri 1600 dekarlık araziyi bile yatırımcılara tahsis ettiklerini, bu bölgede üstelik yatırımcıların fabrikalarını kurmaya başladıklarını belirtti.

Oluşum sektörünün kentte istihdamın lokomotifi haline geldiğini vurgulayan Çağatay, şöyle bitmeme etti:

“2018’dahi ilimizde dokuma çalışanı sayısı 1400 iken bu ay bakımından 8 bin 500 kişiye ulaştık. Bu ölçü önümüzdeki günlerde çabucacık artacak zira tahsis ettiğimiz alanlarda fabrika yatırımları devam ediyor. 2023 yılı sonuna büyüklüğünde 15 bin kişiyi çabucak tekstilde istihdam edeceğiz. İl genelinde faaliyetteki 40 işletmemizde etkin işçi sayısı 8 bin 500’dür.”

“Çok yakında 4-5 atölyemiz henüz faaliyete geçecek”

Bitlis Dokuma Sanayi ve İş Adamları Derneği Başkanı İrfan Demirkanoğlu dahi Bitlis’in yapı sektöründe popülerliğinin arttığını tabir etti.

Kentte onlarca yapı atölyesinin cümbüş gösterdiğini tamlayan Demirkanoğlu, “Çok yakında 4-5 atölyemiz henüz faaliyete geçecek. Alelhusus Ermiş ailesinin nesiç sektöründe Bitlis’te yaptığı yatırımından dolayı sektörel bazda popüler olduk. Can oranına baktığımızda Bitlis için tekstilin başkenti diyebiliriz. Çok ferah yerdeyiz. İşlerini elan de geliştirmeleri için sektördekilere birlikte fariza düşüyor. Bölgede üretilen ürünlerin ihracatını bile yapıyoruz.” diye konuştu.

Emek sakil sektörün bölgede geliştiğini vurgulayan Demirkanoğlu, bölgeye eskimemiş yatırımların gelmesi üstüne dahi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Share: