Türkiye’nin en buğulanmış gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 99 yaşında mevt eden Türkiye’nin sunu buğulanmış gazisi ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Yazıhane Başkanı emekli Albay Uca Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi amacıyla Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin önünde merasim düzenlendi. Gazi arkadaşları, yakarış edip Cesuroğlu’nun tabutu karşısında son nöbet esenleme durdu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Umumi Başkanı Beyazıt Tombul, gazetecilere, haddinden fazla üzgün olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun majör yeri bulunduğunu vurgulayan Yuvarlak, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşki ama hayatın gerçekleri bu. Bizlere mum tuttu, misil gösterdi. Biz onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu domuzuna derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı amacıyla şükran duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet ile kat sayı olduğuna belen fail Yoğun, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 can kaldı. Onların bildirme büyüğü 95-96 yaşında. Rahmetli en yaşlı gazimizdi ve sunu yaşlı şube başkanımızdı.” diye konuştu.

Daha sonradan Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi amacıyla askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç eliyle kıldırılan cenaze namazının ardından Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun yanı sıra Kastamonu Valisi Avni Çakır, YANLIŞSIZ Tümen Kastamonu Saylav Dayanabilen Polat ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: