Tütün, kötü mamulleri ve etanol piyasasına ilişkin yasa Resmi Gazete’de yayımlandı

Habersizce duman satışı ve cep telefonu klonlanmasının engellenmesini öngören düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre; çökertme telefonlarında 7 sene olan çevir sesi alma sınırı 1 yıla düşürülürken geriden geriye yaman satışına ilişik cezalar birlikte 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Ayrıca Işaret İzleme Sistemi’ne engelleme edenlere 3 yıldan 8 yıla kadar mahpushane cezası verilecek.

Esrar, Yaman Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Yasa ile Kâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Yasa, Resmi Gazete’de yayınlandı. 11 maddeden oluşan yasa, gizliden gizliye kötü satışı ve cep telefonu klonlanmasının engellenmesine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

ESER İZLEME SİSTEMİ’NE YOLSUZ YÖNTEMSIZ ENGELLEME SUÇ KAPSAMINA ALINDI

Vergi güvenliğini seçmek üzere kullanılmasına zorunluluk getirilen hususi kimlik ve işaretlerle ürünlerin etiketlenmesi veya işaretlenmesi ve etiketlenen veya işaretlenen iz bilgilerinin kurulan fen merkezine aktarılmasını sağlayan sisteme fiziki veya bilişim aracılığıyla engelleme ederek Hazine ve Maliye Bakanlığı’na elektronik ortamda iletilmesi gereken vesika, bilgi yahut verilerin iletilmesini önleyenler yahut bunların gerçeğe akıllıca olmayan şekilde iletilmesine sebebiyet verenler 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

BİLDİRİMDE BULUNMADAN ÜRETİM YAPANLARA İDARİ SERVET CAZASI VERİLECEK

Makaron ve sigara üretim tesislerinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na bildirimde bulunmadan vergi güvenliğini icat etmek üzere kullanılması zorunluluğu getirilen hususi etiket ve işaretlerle ürünlerini etiketlemeden veya işaretlemeden makine mücahede testleri, iz denemeleri yahut sınama üretimi yapanlara, 10 bin Türk lirasından birkaç olmamak için, üretilen beher adet başına 1 Türk lirası idari nakdî ceza verilecek.

ÜRETİCİLERDEN 50 MİLYON LİRAYA KADAR TEMİNAT ALINACAK

Tütün, kötü mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya büyüklüğünde teminat alınacak.

YETKİ BELGESİ ALMADAN YAMAN TİCARETİ YAPANLARA 5 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS CEZASI VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan mezuniyet belgesi almadan yahut bildirimde bulunmadan yaman ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası verilecek.

CEP TELEFONLARINDA 7 YIL OLAN SİNYAL ALMA SINIRI 1 YIL DÜŞTÜ

Çökertme telefonlarında 7 sene olan sinyal alma sınırı 1 yıla düşürüldü. Kıvrak 1 sene boyunca çevir sinyali alınamayan cep telefonlarının elektronik kimlik bilgisi (IMEI) numaraları pasifize edilecek. Böylecene bu telefonların IMEI numaraları kullanılarak telefon klonlaması yapılamayacak.

Kanunda, “Bu suretle elektronik kimlik bilgileri mukayyet olmaktan çıkarılan cihazlar son kullanıcılarına ait ayrımsız biçim ile kullanıldığında, bu cihazların elektronik etiket bilgileri başka bir el işi lüzum kalmaksızın yeniden kayıtlı ağıl getirilir.”, “Elektronik etiket bilgileri bu suretle gene mukayyet kuzuluk getirilemeyen cihazlar amacıyla alım düzenlemeleri çerçevesinde referans yapılması gerekir” denildi.

Share: