Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

Bingöl’bile, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Başkaları’ projesinden faydalanarak mevhibe ile 4 kabak kafalı düz Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel gücük müddet içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne kapalı Sudüğünü köyünde eğleşme eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Baytar Keyif Bölümü’nden çıkışlı oldu. Basatemur, peşi sıra özlük işini yapmak için arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Ehlihibre Başkaları’ projesini gören Basatemur, kuruma her an uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi vekillik yoluyla onaylanan ve teberru desteği düz Basatemur, köylerindeki ahırlarında uğraşmak üzere 4 aylı açık ağızlı aldı. Seçme sabah erken saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini işleyen Basatemur, daha otlattıktan sonradan akşam ezanı saatlerinde yeniden ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla alay malay gücük müddet içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Veteriner Afiyet Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan sonraları gelişim arayışına girdim, kendim aynı iş ayırmak istedim. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Bilirkişi Eller projesini gördüm. Onun üzere ekincilik müdürlüğüne gittim ve proje karşı hikmet sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu bahis hakkında vukuf verdi. Benim tıpkı proje sunmamı istediler ve projem dahi Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla onaylandı. Ben kocabaş hayvancılığı fayrap etmek istedim, 4 kocabaş hayvan aldım. Şuan bile hayvanlarımız mehtaplı, seneye bunlar 8 pasaj olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım mutluluk ekonomisine ulama temin etmek, zat işletmemi daha çok büyültmek. İleride işveren olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten çevre teşekkür ediyoruz. Kişi işimi mübalağa etmek ve kadınlara istihdam seçmek istiyorum. Onlara denk olabilmek ve beni benzer almalarını birlikte isterim. Bugün ülkemizde kadınlara zait ayrımcılık olduğu için ve kul onların biri olduğum için haddinden fazla teşekkürname ediyorum, çokça alım duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 sayı armağan sözleşmesi imzalandı”

Rustik Kalkınmada Bilirkişi Yabancılar projesinden Bingöl’bile 27 kişinin yararlandığının altını çizen Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Senet Bahadır, “Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Rustik Kalkınmada Uzman Ağyar Projesi ülkemizde ilk defa İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin muvaffakiyetli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız yoluyla 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve dolay lisans bölümlerinden olan tarım, hayvancılık, orman, su ürünleri ve gıda bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde bile toplamda 27 adet hibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde makbul projeler 13 skor kocabaş hayvancılık projesi, 7 nüsha küçükbaş hayvancılık ve 9 adet arıcılık projesidir. Hele bu bölümlerden çıkışlı olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kırsal alanlarda gerçekleşmesi yerine üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lüzumlu duydukları bilgileri uzman arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daim konuşma etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın birçok çiftçiye örnek olacağını vurgulayan Bahadır, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden mevhibe sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri de çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi namına adamakıllı yeknesak oluşturacaktır” diye niteleyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: