AK Parti’li Tan: Öğrenci ne kadar itimat aldıysa o büyüklüğünde borçlanacak

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda ekonomiye ilgilendiren düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerinde lokma eden DÜRÜST Fırka Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Bundan Sonra öğrenim kredisi düz öğrencilerin borcu, tahsil kredisi namına sunulan cirim ile sınırlandırılmaktadır. Böylelikle öğrenci hangi büyüklüğünde güven aldıysa o kadar borçlanacaktır. Yüreklilik borçları çıkışlı olduktan 2 yıl sonradan ödenmeye başlanacak ve şayet öğrenci iş bulamadıysa durumu belgeleyerek tehir istek edebilecek” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda, ekonomiye ilişkin aranjman içeren ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazen Kanun ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Uymazlık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı. AK Tümen Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan başkanlığında gerçekleşen toplantıda, CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu ile DOĞRU Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk beyninde usul tartışması yaşandı.

Tartışmaların ardından teklifin geçmiş imza sahibi SELIM Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Fecir, lokma yaptı. Tan, YANLIŞSIZ Tümen ve Cumhur İttifakı namına iktidara geldikleri günden itibaren vatandaşın ihtiyaçları başta görünmek üzere yatırımı, üretimi ve istihdamı önceleyen politikaları temas zaman uyguladıklarını belirtti. Fecir, bir nice alanda kanuncu ayrım önerilerinin bulunduğunu belirterek, “Bu amaçla hazırladığımız teklifte ayrı cinsten kanun ve kanun mesabesinde kararnamede fark yapılmakta ve 4 eğreti bap düzenlemesi bulunmaktadır. Yekpare öğrencilerimizin merakla beklediği tahsil kredisi borçlarıyla ilişik düzenleme bu teklifimizde düz alıyor. Çıktı öğrenim kredisi düzlük öğrencilerin borcu, tahsil kredisi kendisine sunulan miktar ile sınırlandırılmaktadır. Sonunda öğrenci ne kadar yüreklilik aldıysa o kadar borçlanacaktır. Kredi borçları mezun olduktan 2 sene bilahare ödemeye başlanacak. Şayet mektepli hisse senedi bulamadıysa durumu belgeleyerek tehir arzu edebilecek. Erteleme işlemi arz aşkın 3 yıl yapılacak. İlk sefer yapılan ertelemelerde düyun gene çakılı kalacak. 2’nci ve 3’üncü ertelemede ise yıllık yüzde 10’u aşmayan tıpkısı endeksleme yapılacak. Verecekli öğrencilerimizin yurtsal görevini yaptığı süre ortamında ise tek endeks uygulanmayacak” diyerek konuştu. Ahmet Tan, bu düzenlemeden halen öğrenim kredisi düzlük 566 bin 226 öğrenci, öğrenim kredisinden verecekli 1 milyon 392 bin 629 güç, ulama kredisinden borçlu 25 bin 886 birey ve idrak dairelerine tahkim amacıyla kavrama ettirilmiş olan alacaklardan verecekli 1 milyon 403 bin 392 kişinin yararlanacağını belirterek, “Kül öğrencilerimize ve ailelerimize sağladığımız bu cesim imkan ile bundan hakeza itimat borçları artmayacak ve düzenleme çerçevesinde bulunan borçlar zarfında vadi düzlük toplanmış 27 bilyon lira fihrist tutarı terkin edilmiş olacaktır” dedi.’İNTÖRNLERE ASGARİ ÜCRET’SELIM Fırka’li Fecir, 2’nci makro düzenlemenin intörn doktorlara ödenen ücretlerle ilgili olduğunu söyleyerek, “Üniversitelerin tababet fakültesinin 5’inci yılını tamamlayıp, 6’ncı yılına sabık öğrencilerine intörn eğitimi döneminde akademisyen rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında 12 ay müddet ile 1569 lira ecir ödeniyordu. Teklifimizde bu tutarı asgari ücretin kemiksiz tutarına çıkarıyoruz. Tıp fakültesindeki 14 bin 600 öğrencimiz ile diş hekimliği fakültelerindeki 4 bin 900 öğrencimiz kalkmak üzere toplanmış 19 bin 500 öğrencimiz bu düzenlemeden yararlanacak” diye konuştu.DÜRÜST Parti’li Fecir antrparantez kıytırık düzgün icra dosyalarının tasfiyesine ilgili yapılacak düzenlemeyle 9 milyon yürütme dosyasının tasfiye edilmesini beklediklerini söyledi.

Share: