VakıfBank aktif büyüklüğünü yüzde 53 artırarak 1,1 trilyon TL’ye yükseltti

April ayında kuruluşunun 68’inci yılını geride bırakan VakıfBank, 2022 yılı bir numara çeyreğine ait finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

“Geçmişimizden aldığımız güçle milli ekonomimizin bugününe ve geleceğine destek vermeye devam ediyoruz” diyen VakıfBank Umumi Müdürü Abdi Başkumandan Üstünsalih, konuya ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti: 

“Bankamızın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz ekonomisine sağladığı finansman desteği almanak bazda yüzdelik 53 artarak 865 milyar TL’ye ulaştı. Ülkemiz büyümesinin lokomotifi olan üretim ve ihracat alanı başta koyulmak üzere ciddi sektörlere kullandırdığımız ticari kredilerimiz benzeri eski yılın benzeri dönemine göre yıllık yüzde 51 artarak 513 milyar TL’ye ulaştı. Ayrımsız dönemde nakdi kredilerimiz almanak yüzdelik 43 artışla 643 milyar TL seviyesini ulaşırken, enerjik toplamımız ise almanak yüzde 53 artışla 1,1 trilyon seviyesini aştı.”

Kırat korumalı yatırım hesapları işaret grubuyla TL birikimlere bindi

Kur korumalı TL mevduat ve döviz dönüşümlü düzey korumalı TL tevdiat hesabı yayın grubuyla TL birikimleri için ayrımlı alternatifler sunduklarını belirten Üstünsalih, “Düzey Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabını evvel devreye düz bankalardan biri olduktan hemencek sonra, döviz ve kızıl hesabı olanlara müteveccih Dövizden ve Altında Dönüşümlü Seviye ve Kıymet Korumalı TL Tevdiat Hesabını hizmete sunduk. Bu iki nişane grubunda 100 bilyon TL barajını aşan bankamız TL birikimlere bindi vermeye değişik nişane gruplarıyla devam ediyor. YUVAM Hesabı ile mikro dışında zihayat vatandaşlarımıza dahi birikimlerini ülkemizde değerlendirirken, değme koşulda kazanımlarını koruyacakları ayrımsız tasarruf alternatifi sunuyoruz. Akıbet adına bile fiziki altınların ekonomiye kazandırılmasında eke tıpkısı etap olan Zer Kabul Sistemi Fiyat Korumalı TL Yatırım Hesabını hizmete sunduk. Yekpare dijital platformlarda müşterilerimizin kullanımına berrak olan bu yenilikçi ürünler sayesinde TL mevduatlarımız çeyreklik bazda yüzde 36 artarak 346 milyar TL’ye ulaştı. Toplam mevduatlarımız ise yıllık yüzde 59 artışla 684 milyar seviyesini geçti” diye niteleyerek konuştu.

Sürdürülebilirlik yaklaşımını kıymet politikalarına uygulayıcı geçmiş Türk Bankası

VakıfBank’ın arsıulusal piyasalarda olduğu büyüklüğünde, sürdürülebilir bankacılık alanında dahi sektörün aktif ve öncü oyuncularından olduğunu vurgulayan Üstünsalih sözlerini söyle sürdürdü: 

“TFRS 9 kapsamında beklenen itimat zarar karşılıkları politikalarına sürdürülebilirlik yaklaşımını uygulayan önce Türk Bankası olma mutluluğunu yaşadık. Avrupa Birliği Komisyonu marifetiyle 2021 yılında yayımlanan “55’e Harmoni Paketi” çerçevesinde Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması karbon sakil ilkokul büro (çimento, hayatiyet, tezek, demir-polat ve alüminyum) için 2023 yılından itibaren tart raporlaması yükümlülüğü ve 2026 yılından itibaren karbon okkalı sektörlere karbon vergisi ifa yükümlülüğü getirmektedir. Bankamız söz konusu karbon vergisinin, AB ülkelerine dış satım eden ve bağan karbonlu üretim formül ve teknolojilerine geçiş yapamayan üreticilerin intikal risklerini göz önüne alarak çimento, elektrik, gübre, çıpa-çelik ve alüminyum sektörlerinde zindelik gösteren müşteriler amacıyla ayrılan beklenen cesaret zarar karşılıklarını TFRS 9 mevzuatı çerçevesinde arttırmıştır. Bununla beraber yenilenebilir enerji üretimini iaşe etmek amacıyla kurulan YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması) kapsamına giren zımnında öngörülebilir ayrımsız denk tarifesi üzerinden belli benzeri süreyle hava garantisi verilen yenilenebilir erke üreticilerine kullandırılan kredilerin geri dönüşü ve taannüt olasılığı üzerinde oluşan olumlu yük dikkate alınarak ilgili müşteriler üzere ayrılan beklenen yüreklilik zararları gine TFRS 9 mevzuatı çerçevesinde düşürülmüştür. Bu sayede yenilenebilir erke üretimine destek veren müşterilerimizin çevreye sağladıkları müspet bastırık dikkate alınarak mecmu süreçlerimizde bu müşterilerimizin pozitif ayrışması sağlanmıştır. Bankamız mesul bankacılık vizyonunu finansallarına bile yansıtarak bu alanda ülkemizdeki ilk vezneci reşit ve sürdürülebilir bankacılığın önemli rüçhan konusu olduğunu benzeri yol henüz göstermiştir.”

“Seçme segmentte müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıran yenilikçi ürünler”

Sayısal bankacılıktaki yetkinliği ile müşterilerinin dokunaklı namına kullandığı Online Rüşvet Tahsilat (API), Gümkart, SMS Gümrük hizmetleriyle aut ticaret ve akçe yönetimi süreçlerinde birçok öge imza atan VakıfBank’ın geliştirdiği yenilikçi ürünlere vurgu işleyen Üstünsalih, “2021 yılında parçası olduğumuz Türk Tecim Zinciri projesinin önce fazı başarıyla tamamlandı. Bu önceki fazda nakit yönetimi ödemelerinden bilahare oluşan “kazanç ödemesi” ve “Gümrük Idrak Öğrenim Alındısı” (GVTA) belgesi sınav verileriyle blokzincir ağına yazıldı. Blokzincir teknolojisinin, birçok vesika üretimine ister mahsus aut ticaret sürecinde paydaşlar arasındaki bildirişim trafiğini azaltarak, selen paylaşımını elan şeffaf, izlenebilir, doğrulanabilir ve taharri edilebilir ayla getireceğine inanıyoruz. Platforma dış alımcı ve dış satımcı firmalardan antrepo işletmelerine dış ticaretin tam aktörlerinin dahil edilmesiyle birlikte cins etkinin yaratılmasını bekliyoruz. Antrparantez bodur müddet geçmiş şirketlere nakit yönetiminde basitçe sağlayıcı kullanılmamış ürünümüz olan Ameliye Tahsilat hizmetini devreye aldık. Pratik Tahsilat ile işletmelerimizin manuel tahsilattan kaynaklanan operasyonel hisse senedi yükü ortadan kaldırılacak, günlük tahsilat raporu gönderimi ile akçe akışı yönetimlerini kolaylaştırılacak ve umum tahsilatların tabiatıyla olarak muhasebeleştirilmesini sağlanacak. Bireysel müşterilerimize müteveccih bire bir inovatif ürünümüz birlikte repertuvar kültürünün hoşur yaştan itibaren gelişmesini desteklemeyi hedefleyen dijital humbara Vibox oldu” diyerek konuştu.  

Share: