AK Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Özhaseki, Kayseri’de “Sanayi Gecesi”ne katıldı

DOĞRU Öğür Umumi Komutan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “İstihdam 31 milyon kabil bire bir sayıya ulaştı kim bütün dünyada işten çıkarmaların olduğu bire bir ortamda az daha senede 1 milyondan aşkın insana iş imkanı bulan ayrımsız mutluluk haline geldik.” dedi.

Özhaseki, Kayseri Sanayi Odası aracılığıyla benzeri otelde düzenlenen “Sanayi Gecesi”nde, dünyada yaşanan salgın ve savaşların erke ve ana besin fiyatlarını etkilediğini söyledi.

Tedarikte bilcümle zincirlerin bozulduğunu belirten Özhaseki, epey zorluğa rağmen Türkiye’nin güzeşte sene G20 ülkeleri zarfında yüzde 11 büyümeyi yakaladığına dikkati çekti.

Son 20 yılda averaj yüzdelik 5,5-6 civarında bire bir büyümeyi yakaladıklarını vurgulayan Özhaseki, “İhracatımız 2000’li yılların başında 30 milyar dolarlar seviyesinde iken zaman 250 milyar dolara ulaştı. İstihdam 31 milyon kabilinden bire bir sayıya ulaştı kim bilcümle dünyada işten çıkarmaların olduğu ayrımsız ortamda az daha senede 1 milyondan aşkın insana iş imkanı bulan tıpkısı talih haline geldik.” diyerek konuştu.

“Kayserili sanayicilerimizle övünç ediyorum”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Kayseri’nin yalnız ticarette değil sanayi, turizm ve eğitimde bile ayraç benzeri şehir haline geldiğini söyledi.

Şehirde tamamen kişi imkanlarıyla ortaya çıkma bir muvaffakiyet hikayesi yazıldığına işaret fail Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Kayseri milattan ilk birlikte tecim şehriydi. Kendi insanımızın emeği ile Türkiye’nin en şanlı endüstri şehirlerinden biri haline geldik. Yetmedi turizm şehri olduk. Üniversiteler şehri haline geldik. Umum bunları öz girişimcilerimizin, Kayserili hayırseverlerin iş ve gayreti ile başardık. Türkiye’birlikte bu anlamda 81 kente baktığımız ant biz tekiz. Tığ devletten bir öz istemedik, almadık. Tamamen özlük imkanlarımız ile bu noktaya geldik. Hep bu başarılarla bizleri gururlandıran Kayserili sanayicilerimizle, sizlerle kıvanç ediyorum. Ödüle layık tanıdık kardeşlerimi dahi ayrıca tebrik ediyorum. Kayseri 3 tevhit endüstri bölgesi, bir erkin bölgesi, aynı teknoloji geliştirme bölgesi ile hepimizin kıvanç ettiği bir konuma mevrut durumda. Tamamına yakını endüstri ürününden oluşan munzam değeri efdal bire bir dış satım hacmine bile sahibiz.”

“Cari çok veriyoruz”

Kayseri Uran Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Büyüksimitci üstelik 3 birleştirme endüstri bölgesi ve istihsal amaçlı bire bir erkin bölgede bulunan 2 bin 200 fabrikada üretim yaptıklarını ve bu faaliyetleri toplanmış 50 milyon metrekarelik endüstri alanında gerçekleştirdiklerini söyledi.

4 milyar doları aşan dış satım, 2 milyar dolar ithalatla 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine erbap olduklarını vurgulayan Büyüksimitci, şunları aktardı:

“Bugüne büyüklüğünde kestirmece 1700 ihracatçımızla 190 ülkeye ihracat yaptık. Kayseri kendisine ithal ettiğimizin iki katını ihraç ediyoruz. Cari aşkın veriyoruz. Sanayicilerimizin önümüzdeki süreçte yapacağı yatırımlar amacıyla lüzumlu olan endüstri alanı ihtiyacını bastırmak amacıyla 4’üncü OSB kuruluş çalışmalarına valiliğimiz, büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan belediyelerimiz ile alay malay devam etmekteyiz. Bugüne kadar 4’üncü OSB amacıyla odamıza 1400 yatırımcımızdan 27 milyon metrekareye mail dolay arzu almış durumdayız.”

Programda, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç üstelik müzakere yaptı.

Konuşmaların peşi sıra İstanbul Uran Odası (İSO) eliyle yayınlanan İSO geçmiş ve ikinci 500 sıralaması ile ihracat kategorisinde dereceye giren 45 üyeye onurluk verildi.

Share: