Edip Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı dolayısıyla ahiret yolculuğu tehditleri alıyordu

Hint kökenli İngiliz edip Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı tıpkı etkinlik sırasında danışma yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi marifetiyle yapılan açıklamada, bıçaklı bir can yoluyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı meşveret sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan tahminî 1 saat sonra düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, afiyet durumuyla ilişkin teferruat paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli bire bir gökçe yazın ödülü olan Booker ödülüne erbap edip Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Iblis Ayetleri adlı kitabı dine taşlama içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, orun-çağdaş adına nitelendirilen romanı zımnında ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 sene sonradan İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar bergüzar koymuştu. Henüz bilahare nısıf resmi bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar elan eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan tevellütlü edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ün nail ve kitabı hoppadak Bir Krallık’ta 1 milyonun üzerinde satmıştı. Fakat Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 yıl boyunca saklanarak varagelmek zorunda kalmıştı.Share: