Icra Vekili Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kara yolunun temel atma törenine katıldı Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SELIM Tümen iktidarları süresince 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep karaca yolunun ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına pahal katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla benzeri araya gelmekten çalım ve şenlik duyduğunu söyledi.

Gelişmiş bire bir medeniyet ve ülkenin genişlik muhteşem göstergesinin muvasala ağı ve enfrastrüktür olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez erişim modları ortada yer almaktadır. Hem arsıulusal hem da daraç içi transport faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta lojistik sistemin kılcal damarı namına dirimsel tıpkı fonksiyona sahiptir. Erdemli kalitede, kıvrak, konforlu ve en üst düzeyde sakıncasız tıpkı hizmet sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, değer, kararlı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yekpare vatandaşlarımız için canlı tıpkı karaca yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin akıbet 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın temas alanda gözle görülür benzeri biçimde beden bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere henüz ongun bir gelecek, henüz dallı güllü ve iri Türkiye tezyit etmek amacıyla çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “DOĞRU Tümen iktidarı süresince 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde envestisman gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın gelişigüzel modunda uluslararası aynı koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Mukassem nöbet uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Müşkül Şehriyâr Sevap Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar kara yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölünmüş kez uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık. Esmer yollarımızdaki ulaşım hızını güvenli, konforlu hale getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşımı, hızı emin, konforlu arkaç getirdik. 20 sene ilk kestirmece 8 milyon olan açacak sayısı zaman 26 milyona çıkmış olmasına rağmen bugün eş olduğumuz mukassem kez ağı ile gidiş geliş kazası oranları ve birey kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve emniyetli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola devam” sözüyle 2053 yılına kadar esmer yolu hedeflerini belirlediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem defa uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üstüne, otoban uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık namına Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak için nazik çaba gösterdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri hesabına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin seçme alanda büyüyen, birbirinden balaban projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla yemeden içmeden bölgesinde değil global planda esas oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Yol medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı gönençli yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Seçme sene belirlediğimiz öğün haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem nöbet uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i muvasala ve bildirişim altyapısıyla daha birlikte ati taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre bölünmüş yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün kısaca 4 milyar teklik proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu gibi 14 ayrı esmer yolu güzergahı ve projemizde dahi çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun çetin vasıta trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki asıl arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam mahlut kaplamalı mukassem kat standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini gider etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla emin, konforlu ve aceleci erişim imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini dip seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede muvasala hizmeti sağlayıcı otoban ve çap yolu arasında ulaşımın henüz muvazeneli dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Bulunan durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız posta yardımıyla zamandan 68 milyon teklik, akaryakıttan 47 milyon liralık almak amacıyla almanak bütün 115 milyon liralık tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını de 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden kıvrak hayırlı olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılan kullanılmamış yolun Gaziantep’in, hem sıkı içi hem de ensiz dışı pazarlarına erişim kabiliyetini arttırarak, bölgedeki iktisat hacminin büyümesine heybetli bir ulama sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Orta Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında düzlük düz Gaziantep’in, istihsal, istihdam ve ihracatta şanlı merkezler beyninde düz aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve kayıt sayısının anında artmasıyla ortaya çıkan muvasala talepleri kapsamında Nurdağı ile yegâne posta namına angaje olan mevcut yolumuzu mukassem kere haline getireceğiz. Bölgede kısık kayıt trafiğinin Mersin Ağacı-İskenderun limanlarına ulaşımdaki ana arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem kez standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, devlet genelinde bölünmüş yolları temas geçen aktarılma arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde bitmeme fail işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na iletilen rastgele sorunun çözüme kavuşturulduğunu anlatım etti.

Gül, yolun temelini kovmak üzere bire bir araya geldiklerini aktararak, “Defa inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkür ederek görklü olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delimsirek dahi yapılacak olan bu yolla ait çok çok murat geldiğini belirterek, dünyadaki krize rağmen Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, meze verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Delice, SELIM Parti milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Yoğunluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Mehabetli Muhittin Taşdoğan, CHP Saylav İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: