Orhaneli’de çiftçiye 6 titrem arpa ve buğday dağıtıldı

Orhaneli ilçesinde üreticilere sertifikalı buğday ve rüşvet tohumu dağıtıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım Orman Müdürlüğü, Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen proje ile buğday ve rüşvet tevzi törenine İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik, Orhaneli Belediye Reisi Uca Aykurt, AK Tümen İlçe Başkanı Ramazan Turhan İlçe Ekincilik Müdürü İbrahim Ethem Turan ve vatandaşlar katıldı.

Bursa Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “Tahıl, insanlığın yerleşik hayata geçip anadan görme tarıma başlandığından bu yana arz çok üretilen ve tüketilen tarımsal nişane gruplarından biri olmuştur. Buğday ve rüşvet geçmiş kültüre alınan bitkiler ortada düz almakta olup o zamandan günümüze mühim özelliğini korumuştur. Pandemi ile birlikte mütebeddil koşullar rastgele sektörde olduğu kabilinden zirai üretimi üstelik menfi etkilemiş besin arzında sorunlara misil açmıştır. Bu sorun beraberinde hele buğdayı daha kocaman ağıl getirmiştir. Dünyada 2021-22 üretim sezonunda buğday üretiminin bire bir önceki yıla göre yüzdelik 1’li artışla 781 milyon titrem olacağı adisyon edilmekte olsa bile 2022-2023 üretim sezonu üzere, kavga, hasat alanlarının daralması ve kuraklık dolayısıyla üretimde azalış yaşanabileceği öngörülmektedir. Dünyada istihsal daralmasına rağmen ülkemizde şanlı artım gözlenmektedir. Geçtiğimiz sene Bursa’üstelik ekmeklik buğday üretimimiz 211 bin 13 titrem iken bu yıl yüzde 18 çoğalma ile 249 bin 726 ton hesap pusulası edilmektedir. Rüşvet üretimimiz 41 bin 224 ton iken yüzde 15 artışla 47 bin 480 titrem olacağın aritmetik ediliyor” dedi.

Orhaneli Şehremini Yüce Aykurt, ” Türkiye’birlikte tarımla olan rabıta ve alakanın henüz encam düzeylere gelmesi üzere güzel işler yapılıyor. Dağıtılan tohumlar çok niteliklidir. Bu tohumlar tarlaların eli nimetli kısımlarına ekilirse, ongunluk artacaktır” diyerek konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Süleyman Polat da Büyükşehir Belediyesi adına rastgele ahit çiftçinin yanında olduklarını kaydederek, “Bursa’mız tarım ve orman şehri. Çok artağan topraklarımız var. Ancak bununla iftihar etmek yetmez, yetmiyor üstelik. Bu artımlı topraklardan elde edilen ürünleri mülhak değere dönüştürmemiz mukteza. Bunun için bilgelik, repertuvar ve tecrübenin yanında makina ve ekipman kadar donanımlarla çiftçimizin desteklenmesi gerekiyor ve bu desteği dahi verdiğimize inanıyoruz” dedi.

Törende 60 çiftçiye yüzde 70 armağan destekli gönül başı 100′ çeri kilo toplamda 6 titrem rüşvet ve buğday dağıtıldı. Çiftçiler de katkılarından çevre Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. – BURSA

Share: