Sonuç zaman haberi… Polisan Holding’in 2022 yılı “Görüntü Mühendisleri” galiba oldu

Polisan Ana Ortaklık’in, tayf gücünü Polisan mühendisliği ile buluşturan “Sahne Mühendisliği Proje Yarışması”nın kazananları mahsus oldu.

Holdingin, kurucu akarsu merhum Necmettin Bitlis’in “Rastgele özdek tayf etmekle başlar” sözünden esin alarak başlattığı “Hayal Mühendisliği Proje Yarışması”nın ikincisi düzenlendi.

Sadece Polisan Ana Ortaklık ve iştiraki şirketlerde çalışanların katılımına boş olan yarış; “Yenilikçi İş Fikirleri”, “Yenilikçi Pazarlama Fikirleri”, “Müşteri Süreçlerinde İyileştirmeler”, “Çoğalma ” ve “Outlier” kategorilerinde gerçekleştirildi. Dereceye giren projelerin desteklenmesine değişmeyen verilirken, bu projelerin sahipleri 3 günlük Almanya gezisiyle ödüllendirildi.

Finalistler, dünyanın bildirme ünlü kimya şirketlerinden BASF’nin Ludwigshafen’birlikte kâin tesislerini gezerek yer kullanılmamış teknolojileri yakından tetkik fırsatı buldu. 10 kilometrekare alana müesses, 200 fabrikanın bulunduğu ve 39 bin kişinin istihdam edildiği BASF tesislerinde kendilerine yapılan sunumları izleme fail mühendisler, üretim süreçleri hakkında vukuf edindi.

Genç mühendisler, kendilerine tike eden yetkililere, BASF ile alakalı merak ettikleri konular üstüne kuruntu alışverişinde bulundu.

Sahne Mühendisliği Proje Yarışması, 2023’te dışarıya açılıyor

Polisan Ana Ortaklık Peş Yöneticisi (CEO) Mehmet Hacıkamiloğlu, matbuat mensuplarıyla benzeri araya geldiği toplantıda, holdingin; 1964 yılından beri hayallerin gerçeğe dönüştüğü, insanlara kendilerini gerçekleştirmeleri amacıyla fırsatların verildiği benzeri vadi olduğunu söyledi.

Bu duruş ve yaklaşımın mimarının holdingin kurucusu rahmetli Necmettin Bitlis olduğunu dile getiren Hacıkamiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendisinin, ‘Her öz fon etmekle başlar. Imgelemek yetmez, kafanızda belirme edeceksiniz’ sözü gelişigüzel ant holdinge ve çalışanlarımıza sabah yeli ve cesurluk kaynağı oldu. İki yıl ilk bu duruşumuzu yarışmayla destekleme kararı aldık ve hava içine müteveccih adına ‘Hayalet Mühendisliği Proje Yarışması’nı başlattık. Bu sene ikincisini, çalışanlarımızdan balaban tıpkı iştirak görerek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir sabık yıl olduğu kabil dereceye giren projelerin hayata geçmesi üzere gerekli parçalanmamış desteği sağlayacağız.”

Hacıkamiloğlu, 2023 yılı bakımından yarışmayı Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin katılımına açmayı, tendürüst mühendis ve tasarımcıların hayallerine dokunmayı ve gerçeğe dönüştürmeyi istediklerini anlatım ederek, buna ilgili çalışmalarının tekmil hızıyla devam ettiğini bildirdi.

“Gençlerin önündeki engelleri ahzetmek istiyoruz”

Mehmet Hacıkamiloğlu, Necmettin Bitlis’in girişimci ruha eş olması ve hayata geçirdiği yenilikçi ürünlere değinerek, eskimemiş benzeri şeyler fayrap etmek ve projeler hayata buyurmak üzere baştan başlamanın önemini vurguladı.

Yarışmanın ilkine faziletli katılım olduğunu, ikincisinde “müşteriye değen tıpkısı şeyler yapalım” dediklerini anlatan Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti:

“‘Bize müşteriye derece yaratıcı, azrail süreçlerini iyileştiren fikirler, yıpranmamış pazarlama fikirleri getirin’ dedik. Oradan sâdır serencam bizi çokça bahtiyar etti. Tığ kendi içimizde bunu bu kadar yapabiliyorsak bir de gençlerin dimağlarından müstefit olmak gerekiyor. Benzeri bile kimya mühendisliği… Kimya bize haddinden fazla yakışıyor. Onları dahi dahil gelmek istedik. Ben topluluk oyununu çok seviyorum. İnsanların aynı araya gelmesini ve bando olarak bire bir şeyler başarmasını istiyoruz. Gençlerin önündeki engelleri girmek istiyoruz.”

“Dereceye giren projeler Polisan desteğiyle hayata geçirilecek”

Polisan CEO’akarsu Hacıkamiloğlu, yarışmanın 4 kategoride düzenlendiğini, yargıcılar kurulu hususi ödülünün ise kategorilerden özgür ayrımsız “outlier” projesine verildiğini söyledi.

Müşteriye değer mucit efkâr başlığı altında “Yenilikçi İş Fikirleri” kategorisinde İlknur Yorgancıoğlu’nun, “Yenilikçi Pazarlama Fikirleri”nde Imge Acar’ın, “Azrail Süreçlerinde İyileştirmeler” dalında Mete Kayar’ın ödül aldığını belirten Hacıkamiloğlu, şu bilgileri verdi:

“Polisan’ın daim vizyonunda düzlük kayran sonsuz iyileştirme hedefleri doğrultusunda, ‘Ilerleme Arttırma ve Maliyet Kısıntı Faaliyetleri’ kategorisinde ise Emre Başkal, Cansu Göçer Fereli ve Tekebbür Şayhan’ın ayar önerisi birinci oldu. Kategorilerden özgür Outlier önerisiyle dahi Yakup Zorba, hakem heyeti hususi ödülünü almaya türe kazandı. Bilcümle kategorilerde dereceye giren projeler hayata geçirilmesi için desteklenecek.”

Share: