Suratsız suların “kanıt avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Emniyet Müdürlüğü Sualtı Kadro Amirliğinde vazifeli “kurbağa adamlar” diye niteleyerek anlatım edilen dalgıç polisler, akarsu altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve hâkim olayları kadar çok değişik alanlarda cümbüş yürütüyor.

Amirlik bünyesinde işyar 8 balık adam polis ve 6 “gemi adamı”, akarsu altındaki mütehammil görevlerini seçkin iklim koşulunda yürütebilmek amacıyla eğlenceli şekilde egzersiz ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini sonsuz formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde güç zindelik yürütüyor.

En sık emek yaptıkları Seyhan Nehri’nin da saha yer dumanlı ve keleş olmasından periferi “yabansı suların delil avcıları” yerine mezkûr balık adam polisler, Adana’nın birlikte Hatay ve Osmaniye’yi birlikte kapsayan rehavet sahalarında görev yapıyor.

Gece saatlerinde dahi dalış yapabilen grup, su altındaki delillerin bulunması, gark tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve sel olayları gibi çokça değişik alanlarda hayatiyet yürüterek Inanma Müdürlüğüne pahal katıyor.

“Suya atılmış suç delillerini arıyoruz”

Balık Adam polislerden Oktay Arsız, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Itimat Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yazılmış ve telaki sınavı ile sağlam fiziki testlere bağımlı tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ilişik teknolojik gelişmeleri üstelik yakından izlem ettiklerini vurgulayan Arsız, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların cansız bedenlerini tedarik etmek. Suya atılan yanlışlık delillerini arıyoruz ve oran büyüklerinin geçişi esnasında güreşçi köprüsü, şerh kadar yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘aynasız suların tanıt avcıları’ deniyor”

Polis memuru Oktay Oytan dahi kestirmece 3 yıldır “kurbağa adam” adına fariza yaptığını rapor ederek, “Itimat Teşkilatının bu güzide biriminde çalıştığım üzere kurum duyuyorum. İşimiz süfli baskı. Bu branşa uygun olmak amacıyla kavi sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin tek şekilde iltimasları olmuyor ve sunma ongun şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri dahi suya atılan yanlışlık delillerini fark etmek. Suçluların önceki özellikle aklına mevrut öz, suya atık delillerin çıkarılamayacağı, fakat teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘münasebetsiz suların delil avcıları’ denmektedir, hiçbir şekilde hiçbir delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın su yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz beyninde meydan alır. Gemilerin madun karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, esrar maddelerinin teşhisi ve çıkartılması birlikte bizim görevimiz.”

Polis memurlarından Erdoğan Özcan da boğulma vakalarına cebin toplumu birlikte bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada bildirme çok göreve çıktığımız duyuru boğulma vakası. Alelhusus 7-17 gözyaşı grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Emniyet Müdürlüğü namına onları ücretsiz şekilde yeryüzü mümasil yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: