Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi Gaziantep’te yapıldı

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapıldı. Zirvede müşavere özne Ticaret Bakanı Mehmet Muş, hayatiyet ve gaz zamları ile ilişkin konuşarak, “Intihap dercetmek talip hiçbir hükümet ego alelhusus zam yapayım demez” dedi.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapılan toplantıya Bakan Muş’un birlikte iş ve politika dünyasından çok sayıda âdem evladı katıldı.

Gaziantep Güneydoğu Küçük Asya İhracatçı Birlikleri (GAİB) bakım binasında yapılan zirvede Türkiye’nin ihracat rakamları değerlendirilerek geleceğe yönelik atılacak adımlar ile yapılacak çalışmalar konuşuldu. Zirvede açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine, “Bizim mevki namına sanayiyi faziletkâr teknolojiye geçirmemiz gerekiyor. Bu yüzden müşabih fabrikayı kurduk. Bizim büyüklük namına ihracatı haddinden fazla daha yüksek seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Zira ihracat bizim geleceğimiz” dedi.

Programda açıklamalarda kâin Gaziantep Valisi Davut Gül ise “Gaziantep büyüyen ve gelişen bir şehir. Türkiye’nin bildirme büyük tevhit uran bölgelerinden birine sahip. Gaziantep seçme antlaşma büyüyen ve gelişen bire bir şehir oldu. Dünyada sakinlik yaşanırken Gaziantep’te kullanılmamış tevhit uran bölgeleri kuruluyordu. Yani bu şehir bilcümle ati giden bire bir kent. Gaziantep site namına ihracata eke katkılar sağlayan tıpkısı site” ifadelerini kullandı.

“Seçme sarmak talip hiçbir hükümet bindirim yapayım demez”

Zirvenin açık oturum kısmında sorulara cevap veren ve son yapılan canlılık-doğal gaz zamları ile ait konuşan Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Enerjide yapılan son zamlar fazlalık maliyet demektir. Ama şu bilinsin seçim kullanmak isteyen hiçbir hükümet ben hele elektriğe ve gaza zam yapayım demez. Bu artışlar artık ülkedeki şartların ahali vermemesi dolayısıyla yapılan zamlar. Buradaki neşelilik fiyatları AKARSU ile mukayese edildiği devir oradakilerin çokça altında. Tabiki bu zamlar sanayiciyi zorlayacak. Bu gök bilimsel artışlar desteklenmiş ediliyordu amma artan maliyetler zımnında imdi kâh artışlar desteklenmiş edilemeyecek hale geldi. Amma ülke yerine el ele vererek bu pres zamanların üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Share: